Co naprawdę różni nas od małpy?

Co sprawiło, że człowiek jest mądrzejszy od małpy? Naukowcy są coraz bliżej odpowiedzi na to pytanie.

Chińskim badaczom udało się odnaleźć mutację genu, która mogła mieć decydujący wpływ na rozwój unikalnych dla człowieka zdolności poznawczych. Genomy człowieka i szympansa różnią się bardzo nieznacznie, tylko o nieco ponad procent. Co więc decyduje o olbrzymich różnicach zdolności umysłowych obu gatunków?

Badania wykonane przez naukowców Chińskiej Akademii Nauk pokazały, że neuropsyna, jedno z białek istotnych dla procesów uczenia się zapamiętywania, pojawia się w szczególnej, wydłużonej postaci wyłącznie w centralnym układzie nerwowym człowieka. U małp nie jest spotykana. Do mutacji genu, która za to odpowiada doszło mniej niż 5 milionów lat temu i - jak się wydaje - był to proces stopniowy, przebiegający w wielu etapach.

Reklama

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób nowa forma neuropsyny, wydzielająca się w obrębie kory przedczołowej mózgu człowieka przyczyniła się do gwałtownego rozwoju naszych zdolności poznawczych. Wydaje się jednak, że dalsze badania tego śladu mogą odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących ludzkiej inteligencji. Wyniki eksperymentów, które wyjaśniły między innymi molekularne procesy prowadzące do tworzenia nowej postaci białka publikuje na swych stronach internetowych czasopismo "Human Mutation".

RMF
Dowiedz się więcej na temat: zdolności | naukowcy | małpy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy