Ukraińcy zniszczyli rzadką rosyjską morską wyrzutnię rakiet RBU-6000

Ukraińskie wojsko pochwaliło się zniszczeniem rzadkiej rosyjskiej wyrzutni rakiet RBU-6000. Służba prasowa 45. Brygady Artylerii opublikowała nagranie, na którym możemy zobaczyć akcję i jej efekty.

Ukraińskie wojsko pochwaliło się zniszczeniem rzadkiej rosyjskiej wyrzutni rakiet RBU-6000. Służba prasowa 45. Brygady Artylerii opublikowała nagranie, na którym możemy zobaczyć akcję i jej efekty.
Jak się nie ma, co się lubi, to się kombinuje i przerabia. Tak Rosjanie zmienili przeznaczenie RBU-6000 /WerWil/Werner Willmann /Wikimedia

Chociaż Bachmut jest aktualnie kontrolowany przez stronę rosyjską, Ukraina nie ma zamiaru zostawić miasta "bez opieki", więc regularnie prowadzi działania w tym regionie. Efekty jednej z ostatnich misji możemy zaś oglądać na nagraniu opublikowanym przez służbę prasową 45. Brygady Artylerii, która w ścisłej współpracy z 80. Brygadą Powietrzno-Szturmową odkryła i zniszczyła rosyjską wyrzutnię rakiet RBU-6000 zamontowaną na podwoziu ciężarówki. 

Co warto zaznaczyć, RBU-6000 Smiercz-2, bo tak brzmi pełna nazwa tego systemu, to radziecka wyrzutnia rakietowych bomb głębinowych na stacjonarnej podstawie regulowanej w dwóch płaszczyznach, wyposażona w dwanaście wyrzutni ułożonych w okręgu. Jest to system do zwalczania okrętów podwodnych i obrony przed torpedami opracowany w ZSRR w Moskiewskim Instytucie Techniki Torpedowej, który został wprowadzony do służby w latach 1960-61 i był montowany na szerokiej gamie rosyjskich okrętów nawodnych.

Reklama

Rosjanie "przerabiają" morskie wyrzutnie RBU-6000

Poza dwunastoprowadnicową wyrzutnią RBU-6000 o zasięgu strzału do 5800 m, która waży 3100 kg, mierzy 2000 mm długości, 2250 mm szerokości oraz 1700 mm wysokości i jest przeładowywana automatycznie z magazynu pod pokładem przez pojedynczy luk, na cały system składają się jeszcze system kierowania uzbrojeniem Buria i rakietowe bomby głębinowe RGB-60 kal. 212 mm.

Przeznaczone są one do zwalczania celów na głębokościach do 450 m, ich prędkość lotu sięga 400 m/s i wyposażone są w zapalnik kontaktowy UDW-60 oraz akustyczny niekontaktowy WB-2 o zasięgu działania do 6 metrów. Według informacji zachodnich, system może być używany także do ostrzału celów brzegowych, a wojna w Ukrainie pokazała, że całość można zamontować również na podwoziu czołgu T-80, transporterów opancerzonych czy ciężarówkach wojskowych.

Morskie wyrzutnie na ciężarówkach

Pierwsze zdjęcia przedstawiające wyrzutnię rakiet na transporterze MT-LB opublikowane zostały w mediach społecznościowych we wrześniu ubiegłego roku, a później widzieliśmy już podobne z udziałem czołgu T-80B, który prawdopodobnie należał do jednostki piechoty morskiej Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

To jednak nie koniec, bo Rosjanie ostatecznie zamontowali tę ogromną wyrzutnię również na ciężarówce Ural, którą dostrzeżono w obwodzie ługańskim. I to właśnie akcję niszczenia takiej wersji oglądamy na opublikowanym dziś przez stronę ukraińską nagraniu - jej ruch zidentyfikowała jednostka zwiadu powietrznego, która przekazała informacje o jej położeniu 45. Brygadzie Artylerii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wyrzutnia rakiet | Rosja | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy