Su-57. Pierwszy samolot przekazano wojsku

Przekazany armii myśliwiec Su-57 /MON FR /domena publiczna
Reklama

Rosyjska agencja prasowa TASS poinformowała, że państwowa korporacja Rostiech przekazała ministerstwu obrony Federacji Rosyjskiej pierwszy egzemplarz seryjnego samolotu wielozadaniowego Su-57. Co ciekawe, jest to de facto drugi przekazany egzemplarz, gdyż pierwszy uległ wypadkowi 24 grudnia 2019 roku – na dzień przed planowaną dostawą.

Samolot został przekazany w nieujawnionej bazie lotniczej w Południowym Okręgu Wojskowym Federacji Rosyjskiej. Według źródeł w kompleksie militarno-przemysłowym, w 2021 roku nastąpi przekazanie kolejnych czterech seryjnych egzemplarzy. 

Wcześniej, 7 grudnia, dyrektor generalny Rostiechu, Siergiej Czemiezow informował, że pierwszy seryjny Su-57 wyposażony w silniki turbowentylatorowe Fazy I zostanie dostarczony do końca roku, a pierwszy samolot z silnikami Fazy II, zostanie zmontowany w 2022 roku.

Nowe silniki mają być o 30 proc. lżejsze, 15-20 proc. bardziej wydajne. Ma się to przełożyć na obniżenie kosztów eksploatacji Su-57 o 1/3. Pozwolą także na wykonywanie lotów z prędkością ponaddźwiękową bez dopalacza, jak w przypadku F-22A Raptor. Właśnie obok tego myśliwca, jest to obecnie jedyny myśliwiec najnowszej generacji na świecie. Ma być prawdziwą rewolucją dla rosyjskiej armii.

Reklama

Bojowe czy szkolne?

Według informacji ministra obrony FR gen. Siergieja Szojgu do końca 2024 roku wojsko ma otrzymać 22 samoloty Su-57 z łącznie 76 zamówionych w połowie ubiegłego roku za równowartość 160-170 mld rubli z dostawami do 2026 roku.

W informacji agencji TASS brakuje wyjaśnienia, dlaczego przekazany egzemplarz nosi oznaczenia 929. Państwowego Centrum Lotniczo-Badawczego Ministerstwa Obrony FR im. W. P. Czkałowa w Achtubińsku. Faktycznie są tam testowane obecnie prototypy T-50, których powstało łącznie dziesięć.

Natomiast 12 sierpnia, podczas wizyty ministra Szojgu w Komsomolskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego im. J. Gagarina w Komsomolsku nad Amurem, zaprezentowano fotografie z montażu końcowego T-50S-2, czyli drugiego seryjnego Su-57 - samolot znajdował się w zaawansowanej fazie produkcji.

Na początku grudnia pojawiła się kolejna fotografia - już gotowego samolotu z numerem 01 - przez co mylnie utożsamianego z rozbitym egzemplarzem. Jednak na tamtej fotografii samolot nie miał jeszcze insygniów 929. Centrum.

Możliwe zatem, iż przekazanie samolotu było jedynie symboliczne i trafi on najpierw do centrum testowego w Achtubińsku, gdzie przejdzie próby zdawczo-odbiorcze, zanim faktycznie zostanie przekazany do jednostki liniowej Sił Powietrzno-Kosmicznych - albo co bardziej prawdopodobne do 4. Centrum Konwersji i Szkolenia Bojowego w Lipiecku.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, trzy pułki liniowe mają otrzymać po 24 samoloty Su-57, które zostaną rozmieszczone w Zachodnim, Południowym i Wschodnim Okręgu Wojskowym, a pozostałe cztery z nich trafią do 4. Centrum. Natomiast pierwszą jednostką liniową miał być prawdopodobnie 23. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego z 6987. bazy lotniczej Dzemgi w Kraju Chabarowskim.

Rafał Muczyński

----------------------------------------

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii! Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź »  

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

MilMag
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy