Polskie myśliwce - obrońcy nieba

Obchody 70. rocznicy Bitwy o Anglię, w czasie których wielokrotnie podkreślano także zasługi 144 polskich pilotów broniących brytyjskiego nieba w 1940 roku, mamy już praktycznie za sobą, ale prezentujemy wam wyjątkową galerię następców Urbanowicza, Zumbacha czy Fericia. Poznajcie obrońców polskiego nieba w akcji.

Siły Powietrzne RP dysponują dziś dwoma typami samolotów myśliwskich - MiG-29 i F-16, które stacjonują w czterech bazach. 32 MiGi-29 rozlokowane są w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Myśliwce radzieckiej konstrukcji latają z biało-czerwonymi szachownicami od 1989 roku.

Szesnaście z nich w ostatnim czasie przeszło modernizację zwiększającą możliwości bojowe i poprawiającą komfort pracy pilotów. Żołnierze obu jednostek stanowili trzon sześciu natowskich misji Baltic Air Policing, w ramach których niebo Litwy, Łotwy i Estonii patrolowali polscy piloci.

Szerokiej publiczności fantastycznie manewrowego MiGa- 29 prezentował się w tym roku pilot z Mińska Mazowieckiego kpt. Adrian Rojek, który zasłużenie brylował na pokazach lotniczych w całej Europie.

Jastrzębie

F-16 to duma polskiej armii. 48 maszyn w najnowocześniejszej w Europie wersji Block 52+ rozlokowanych w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach i 32. Bazie Lotniczej w Łasku stanowi trzon lotnictwa bojowego, a piloci F-16 biorą udział w rozlicznych ćwiczeniach na całym świecie. Ostatnio w Izraelu.

Maszyny mogą być wyposażone w szeroki arsenał uzbrojenia powietrze - powietrze (najnowsze generacje pocisków Sidewinder i AMRAAM) i powietrze-ziemia (pociski Maverick, bomby kierowane rodziny Paveway, JDAM czy JSOW, a wkrótce także pociski samosterujące JASSM).

Dodatkowo polskie Jastrzębie przenosić mogą jeden z najnowocześniejszych na świecie zasobników rozpoznawczych DB110 - w prowadzeniu tego rodzaju misji specjalizują się lotnicy z Łasku.

Bartek Bera

INTERIA.PL
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy