Nie żyje Michaił Kałasznikow - twórca AK-47

Zmarł Michaił Kałasznikow, twórca słynnego karabinka automatycznego. Miał 94 lata. Mógł być milionerem, ale oddał patent państwu. Jego dzieło znalazło się nie tylko na wyposażeniu armii, ale i w herbach afrykańskich państw.

W wieku 94 lat zmarł twórca legendarnej broni strzeleckiej Michaił Kałasznikow. 17 listopada został przyjęty do szpitala z rozpoznaniem krwawienia z żołądka.

Syn słynnego projektanta, Wiktor Kałasznikow, powiedział agencji ITAR-TASS, że ojciec trafił do szpitala po swoich urodzinach, które obchodził 10 listopada.

Kałasznikow był autorem systemu automatycznej broni strzeleckiej, który od ponad pół wieku nie ma równych sobie. Jego słynny karabinek został zaprojektowany w 1947 roku i od tamtego czasu wyprodukowano ponad 70 mln sztuk wszystkich typów. Dziś karabinki Kałasznikowa są używane w ponad 100 krajach świata.

Michaił Kałasznikow urodził się 10 listopada 1919 roku we wsi Kuria na Syberii. W 1938 roku został powołany do Armii Czerwonej, gdzie trafił do wojsk pancernych.

Brał udział w II wojnie światowej jako dowódca czołgu. Za bohaterstwo na polu walki został odznaczony Orderem Czerwonej Gwiazdy. Podczas pobytu w szpitalu, po ranach odniesionych we wrześniu 1941 pod Briańskiem, zainteresował się bronią strzelecką i jej projektowaniem.

Najsłynniejszą swoją broń zaprojektował w 1947 roku. Karabinek zwany Automatem Kałasznikowa wszedł na wyposażenie wojska dwa lata później. Kałasznikow napisał w książce, że on tylko go zbudował, a żona narysowała konstrukcję. Wbrew obiegowym opiniom nie jest on kopią niemieckiego karabinka StG-44. Jedynie zewnętrznie wyglądają podobnie. Sama konstrukcja jest zupełnie inna.

Broń ta stała się następnie standardową indywidualną bronią strzelecką w Armii Czerwonej i państwach Układu Warszawskiego oraz armiach dziesiątek innych państw, głównie afrykańskich i azjatyckich, stając się najszerzej rozpowszechnionym karabinkiem automatycznym na świecie.

Do dziś jej wersje rozwojowe stanowią podstawowe uzbrojenie armii na całym świecie.

Michaił Kałasznikow dzięki swojemu wynalazkowi mógł stać milionerem jednak oddał należący do niego patent państwu.

Władymir Putin oświadczył z okazji 60-tej rocznicy skonstruowania automatu, że "słynny Kałasznikow to nie tylko przykład nowej myśli technicznej, ale także symbol talentu, kreatywnego geniuszu naszego narodu".

W wielu krajach karabinek ten, jako podstawowe narzędzie walki, stał się symbolem "pozytywnym". W ten sposób znalazł się m.in. na godle i fladze Mozambiku, godle Burkina Faso w latach 1984-97 oraz fladze Hezbollahu. AK trafił w sumie na uzbrojenie 55 armii i ugrupowań partyzanckich na świecie.

SZ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kałasznikow
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy