Brygada Barda: Irańska "Drużyna A"

Przeciw islamistom tzw. Państwa Islamskiego walczą nie przebierając w środkach. Radzą sobie nawet kiedy brakuje broni z prawdziwego zdarzenia.

Nie posiadający prawie żadnego nowoczesnego wyposażenia, ani sprzętu ciężkiego żołnierze Organizacji Barda wzięli sprawy w swoje ręce i na wzór pojazdów z filmu "Mad Max" przerobili uszkodzony sprzęt na improwizowane środki bojowe.

Niektóre z pojazdów gąsienicowych przypominają konstrukcje z lat Pierwszej Wojny Światowej, inne są niczym sen lekko szalonego fana steam punka. Ważne jest jedno: wszystkie spełniają swoje zadanie.

W tym przypadku na podwoziu działa przeciwlotniczego została nadbudowana pancerna kazamata, na której osadzono wieżę czołgu T-55. Taki ruchomy punkt artyleryjski stacjonuje w Jabal Makhoul w prowincji Salah Ad-Din.

Reklama

Organizacja Barda

Organizacja Barda została założona przez szyickich duchownych w 1982 roku w Teheranie. Miała ona bronić szyitów przed represjami rządu Saddama Husajna. Jej powstanie wspierał rząd Iranu i została wyszkolona przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Jeszcze 10 lat temu wszyscy oficerowie Brygady Bard należeli do Korpusu Strażników.

Brygada walczyła podczas wojny iracko-irańskiej, wspierała powstanie szyitów w 1991 roku, a po zakończeniu II wojny w Zatoce Perskiej żołnierze brygady zajęli wiele stanowisk w nowej irackiej policji.

W późniejszym okresie ramię w ramię z sadrystowską Armią Mahdiego likwidowali w brutalny sposób byłych działaczy husajnowskiej partii Baas. Jej żołnierze zostali oskarżeni o zbrodnie wojenne.

Od 2012 roku, kiedy dowódca organizacji zerwał z Najwyższą Radą Islamską, jest samodzielną jednostką blisko współpracującą z brygadą al-Kuds, "Świętym Oddziałem", specjalną jednostką Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, podlegająca bezpośrednio irańskiemu Najwyższemu Przywódcy.

Obecnie żołnierze brygady walczą przeciwko siłom tzw. Państwa Islamskiego w Iraku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama