Z Chinami lepiej rozliczać się w juanach

Od blisko pół roku juan jest wymienialny na złotego. Czy polscy przedsiębiorcy poznali możliwości jakie niosą rozliczenia z Chinami bezpośrednio w juanach? W kraju nad Wisłą brak jakichkolwiek debat na temat opłacalności rozliczeń w chińskiej walucie. Choć umiędzynarodowienie juana nabrało kształtu, polskie firmy nie wiedzą jak na tym zyskać.

Według danych Ministerstwa Gospodarki importem z Chin zajmuje się blisko 19 tys. polskich firm, a eksportem około 1,5 tys. Dla nich wymienialność złotego na juana jest zmianą na lepsze. Żeby rozliczać się z chińskimi partnerami w juanach, nie muszą przeprowadzać operacji kuajing maoyi renminbi jiesuan, spełniać określonych wymogów, ani transakcji zgłaszać do banku, który posiada licencję na ich przeprowadzanie. Wymienić złotego na juana mogą w kantorze internetowym, banku albo kantorze stacjonarnym.

Płatności w juanach to korzyść dla obojga partnerów

Reklama

„Chiny nie są wyjątkiem i tak jak większość krajów z którymi prowadzimy wymianę handlową, chińscy przedsiębiorcy wolą rozliczenia we własnej, lokalnej walucie. Dzięki temu unikają ryzyka walutowego, którego profesjonalne zabezpieczenie jest kosztowne.” - wynika z wypowiedzi eksperta kantoronline.pl, Roberta Madejskiego. 

I z tego właśnie powodu, proponując chińskiemu partnerowi rozliczenia w juanach, polski przedsiębiorca może spodziewać się obniżenia marży na produktach z Chin o 1-5%. Ale płatności w juanach to nie tylko oszczędność pieniędzy. Takie rozwiązanie może sprawić, że polskie firmy będą miały przewagę konkurencyjną. Wiadomo powszechnie, że chińscy kontrahenci nastawieni są i cenią długofalowe relacje biznesowe. Decydując się na rozliczenie transakcji w chińskiej walucie polskie firmy zdobywają ich zaufanie, co jest istotnym atutem na tak obcym i kulturowo odmiennym terenie.

Trudno czekać na inicjatywę chińskiego kontrahenta

Badania przeprowadzone przez Western Union wskazują na to, że chińscy partnerzy nie są skłonni do proponowania rozliczeń w juanach, ponieważ mają obawy, że wpłynie to niekorzystnie na ich układ biznesowy. Dlatego polskie firmy, które chcą rozliczać się z Chinami w juanach same muszę podjąć inicjatywę i zaproponować je jako pierwsze swoim partnerom z Państwa Środka.

Minusy rozliczeń w dolarach

Polskie firmy przyzwyczajone są do tego, aby z chińskimi partnerami rozliczać się w dolarach amerykańskich. W rezultacie zarówno polska, jak i chińska strona narażona jest na ryzyko walutowe, a przewalutowanie jest podwójne, ponieważ obie strony muszą wymienić swoją lokalną walutę na walutę rozliczeniową. Rozliczenia w juanach zmniejszają liczbę przewalutowań.

Co daje wybór waluty? 

Najlepiej kiedy chiński partner pozostawi polskiej stronie wybór waluty. Wtedy w zależności od okoliczności zaistniałych na rynku walutowym, może rozliczyć się w tej walucie, w której będzie to dla niego zyskowne. Kiedy na rynku walutowym chińska waluta ulegnie deprecjacji względem dolara amerykańskiego, jej wartość obniży się także względem złotego i lepiej będzie transakcję rozliczyć w juanach. W przeciwnym wypadku, jeśli wartość juana podwyższy się względem dolara, juan będzie droższy również względem złotego i wtedy być może sensowniej będzie rozliczyć się w dolarach. Wszystko zależy od wysokości wahań kursowych. 

Dobra wiadomość jest taka, że obecnie kupno juanów nie różni się niczym od np. kupna dolarów amerykańskich. Rozliczeń w juanach może dokonać każdy polski importer, kupując je na przykład w kantorze internetowym. Złą wiadomością jest to, że rozliczenia w juanach, choć przedsiębiorcom przynoszą korzyści, nie stały się jeszcze normą.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama