Jakie samochody uwielbiają Polacy?

Wzrost gospodarczy sprawił, że wielu Polaków coraz częściej decyduje się na zakup własnego samochodu. Jeszcze w czasach PRL-u posiadanie Fiata czy Syreny było oznaką wysokiego statusu materialnego. Dziś auto nie jest już towarem luksusowym, a narzędziem pracy albo po prostu podstawą codziennego funkcjonowania. Jakie samochody są najbardziej uwielbiane przez naszych rodaków?

Przeprowadzone w styczniu tego roku badanie "Transportowe zwyczaje Polaków" (Biostat na zlecenie BusRadar.pl) napawa sprzedawców samochodów optymistycznie. 37,7 proc. naszych rodaków nieposiadających jeszcze auta planuje jego zakup. Dodatkowo aż 86,6 proc. gospodarstw domowych posiada przynajmniej jeden pojazd (co czwarte ma ich dwa, a 6 proc. - trzy).

Znane marki

Podczas podejmowania decyzji zakupowych ważnym kryterium jest marka samochodu. Która z nich jest najchętniej kupowana przez Polaków? Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w pierwszym półroczu 2019 roku najchętniej kupowanym w naszym kraju autem była ŠKODA Octavia. Na drugiej pozycji uplasowała się.... SKODA Fabia. Co decyduje o sukcesie tej marki? Niewątpliwie jest to korzystna cena, wysoki standard oraz bezawaryjność. Dodatkowo producent przedstawia tak szeroką ofertę, że nawet najbardziej wybredny użytkownik znajdzie coś dla siebie. SUV pozwalający na offroadowe wypady, eleganckie kombi czy nawet luksusowy, elegancki sedan - jak choćby najnowszy Superb - to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez czeską markę.

Polacy lubią także kierować się w swoich wyborach... stereotypami. Często są tą mity obecne w myśleniu jeszcze od czasów PRL-u. Niemieckie samochody mają być lepsze, sprawniejsze i niezawodne. Francuskie i te z nazwą rozpoczynającą się na literę  na "F" są podobno nic nie warte. Japońscy producenci mają oferować niezawodną jakość, ale za odpowiednio wysoką cenę.  Wystarczy jednak rzetelna analiza dostępnych danych, żeby przekonać się o nieprawdziwości dawnych przekonań.  "Stereotypy bywają krzywdzące" to powiedzenie, które dotyczy także motoryzacji. Przez narosłe uprzedzenia dość łatwo można zaniechać kupna samochodu, który idealnie odpowiada naszym potrzebom i które przez lata będzie niezawodnie nam służyło.

Stare i tanie

Zakup jest decyzję niełatwą. Planując taką inwestycję musimy przeanalizować, która opcja jest bardziej korzystna. Nie ukrywajmy, że jednym z najważniejszych czynników są koszty zakupu samochodu. Bardziej doświadczeni kierowcy zwracają także uwagę na całkowity koszt posiadania (TCO). Należą do nich paliwo, naprawy i regularne przeglądy, a także ubezpieczenie.

Wielu z nas wybiera opcję kupna używanego pojazdu z uwagi na jego niską cenę. Walory techniczne czy wiek nabierają drugorzędnego znaczenia. Także ekologia nie jest sprawą priorytetową, dlatego wiele osób na wstępie odrzuca opcję kupna samochodu ekologicznego. Wynika to oczywiście również z nieco wyższej ceny. Jednak taki wybór niesie za sobą konsekwencje. Mimo zachowania ostrożności łatwo jest trafić na samochód, którego stan nie będzie zgodny z opisywanym przez sprzedawcę.

Jakie używane auta wybierają najczęściej Polacy? Statystyki Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podają, że przeciętny samochód sprowadzony w tym roku do Polski ma 11 lat i 8 miesięcy. To znacznie mniej niż w 2018 - wtedy było to blisko 15 lat. Jak podaje badanie opinii "Rynek samochodów używanych w Polsce - doświadczenia i oczekiwania Polaków" przeprowadzone przez Kantar TNS na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP), w ubiegłym roku zarejestrowano ponad 1,6 mln samochodów używanych. Jednak Polacy nie kupują wyłącznie aut "z drugiej ręki". Statystyki pokazują, że w 2019 do klientów indywidualnych trafiło 31 procent sprzedanych nowych samochodów.

Godny zaufania?

Aby upewnić się, że nasz wybór jest właściwy często zasięgamy opinii znajomych. Decydując się na samochód używany uważnie sprawdzamy jego przebieg, dokumentacje i historię napraw. Nowe auto nie wymaga od użytkownika aż tak daleko idących zabiegów, mających na celu weryfikację informacji o pojeździe.

Aby poznać faktyczny stan fabrycznie nowego samochodu wystarczy umówić się na wizytę w salonie oraz na jazdę próbną. Da to użytkownikowi możliwość przetestowania pojazdu w dogodnych dla siebie warunkach. Opcja kupienia auta w salonie, to także dogodność w kwestii zapłaty. Producenci często oferują dogodne dla klientów raty czy możliwość leasingowania samochodu.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Kupując samochód zwracamy także uwagę na standardy bezpieczeństwa oferowane w dostępnych na rynku modelach. Minęły czasy, kiedy wystarczyła poduszka powietrzna dla kierowcy. Jeździmy coraz więcej, a samochody - wraz z rozwojem technologicznym - posiadają coraz większą moc, dlatego dla współczesnych kierowców coraz bardziej liczą się systemy bezpieczeństwa umieszczone w samochodzie. Zapewniają one bezpieczne podróżowanie nie tylko pasażerom i kierowcy, ale także innym użytkownikom drogi.

Samochody oferujące wysokie standardy w zakresie bezpieczeństwa oferuje SKODA. Producent proponuje użytkownikom nie tylko nadwozie wykonane z wysokiej jakości materiałów. To także rozwiązania chroniące najmłodszych. Systemy bezpieczeństwa oferowane przez producenta obejmują między innymi system kontroli pasa ruchu czy urządzenie Emergency Assist. Nie dziwi więc, że wywodząca się od naszych sąsiadów marka regularnie zajmuje szczytowe miejsca list sprzedaży w naszym kraju.

Tekst powstał we współpracy z marką SKODA

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy