Udana parapetówa? Strogonow na czele imprezowych dań

Strogonow to prosty pomysł na to, jak pozytywnie zaskoczyć gości. /materiały prasowe
Reklama

Właśnie dorobiłeś się nowego mieszkania. Nieważne czy tylko wynajęte, czy kupione, jedno jest pewne – czas to uczcić! I tu pojawia się problem. Czym ugościć wygłodniałych biesiadników na szalonej imprezie? Odpowiedź nasuwa się sama. Przed Państwem strogonow – król wszystkich parapetówek!

Boeuf strogonow – co w garze wrze?

Zacznijmy od podstaw. Kontrowersje od początku budzi już sama nazwa dania, a nawet sposób jej wymawiania. Jak łatwo się domyślić „boef strogonow” to zlepek francusko – rosyjskich słów. „Boef” z francuskiego oznacza wołowinę i tu sprawę można uznać

za zamkniętą. Natomiast najwięcej wątpliwości przysparza drugi człon określania popularnej na całym świecie potrawy. Bez znaczenia jest, czy powiemy „beef Strogonoff”, „boeuf Strogonaff” bądź „polędwica à la Stroganoff”. Tak czy siak, przepis ściśle odnosi się do nazwiska Stroganów – hrabiowskiej rodziny żyjącej w XIX-wiecznej Rosji. Pochodzenie dania wiąże się z wieloma mitami i legendami. Jedna z nich głosi, że podłożem jego powstania był zawód miłosny wielkiego księcia Stroganowa. Swój gniew i rozgoryczenie wyładował na kawałku polędwicy wołowej, siekając ją na kawałki. Nadworny kucharz przyrządził z nich niezwykle aromatyczny posiłek. Po wszystkim sam Stroganow miał rzec: Co tam narzeczona, nie będzie ta, będzie inna. A dobre jedzenie to podstawa. To Ci myśliciel! Z kolei inne podanie głosi, że miano strogonow wywodzi się od rosyjskiego generała Aleksandra Grigorjewicza Strogonowa. Jednak w kuchni najmniej istotne jest kto, gdzie i kiedy. Ważne, by smakowało i na tym należy się skupić!

Reklama

Tradycyjny przepis na strogonow krok po kroku

Przepisów na strogonow znajdziemy bez liku. Pomimo rozmaitych dodatków, wszystkie łączy kilka klasycznych mianowników. Ta rosyjska potrawa nie obędzie się bez takich smaczków jak:

- mięso (najlepiej polędwica wołowa, krojona w długie i wąskie paski),

- smażona cebula oraz pieczarki,

- śmietana.

Oczywiście możemy pokusić się o zmianę rodzaju mięsa, dodanie odrobiny papryki, pomidorów, ogórków kiszonych, ziemniaków, a nawet boczniaków. Ale niech tradycji stanie się zadość! Nie jest również tajemnicą, że strogonow zyskał taką popularność bez powodu. Dlaczego? Nie tylko jest pyszny, pożywny i niezwykle aromatyczny, ale także łatwy w przygotowaniu. To zdecydowanie danie dla leniwych! Strogonow stanowi niejako klasykę gatunku potraw jednogarnkowych. Jednym słowem wrzucasz wszystko i czekasz, aż gulasz zrobi się sam! Czy może być coś prostszego? Wystarczą zaledwie trzy kroki:

1) Polędwicę umyj i pokrój w paski. Podsmaż na maśle na małym ogniu.

2) Dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i drobno posiekane pieczarki. Duś około 10 minut.

3) Całość zalej słodką śmietaną 36% i poczekaj, aż nabierze konsystencji sosu. Na koniec dopraw solą i pieprzem.

I już! Gotowe! Teraz pozostało Ci tylko wziąć chlebową pajdę w dłoń i pałaszować ze smakiem.

Wstrząśnięty i zmieszany. Strogonow z wołowiną, wieprzowiną czy drobiowy?

W tym daniu bez wątpienia pierwsze skrzypce gra mięso! Zwolennicy klasycznych smaków są jednego zdania – tradycyjna polędwica wołowa i strogonow to duet wprost idealny! Najlepiej jest wybierać tę pod tajemniczą nazwą Chateaubriand,

czyli okrągłą część na samym środku mięsa. Warto pamiętać, że polędwica jest bardzo delikatna, dlatego należy kroić ją w poprzek włókien oraz nie podgrzewać zbyt często, bo stanie się twarda. A co na to miłośnicy kuchni Fusion i eksperymentowania? To

właśnie oni łamią zasady i nie boją się konsekwencji! A te są wprost przepyszne. Odważysz się? Dzięki nim mamy masę przepisów na strogonow z wieprzowiną i różnorodnymi rodzajami drobiu. Masz ochotę na kurczaka, indyka a może kaczkę à la strogonow? Do garnka…gotowy…start!

Strogonow– gęsta zupa czy mięsny sos? Ilu znawców, tyle opinii. Niezależnie od tego, prawdą jest, że ta potrawa plusów ma bez liku. Prosta do przyrządzenia, skomponowana ze smakowitych składników, a co najważniejsze – jednogarnkowa! Od teraz stosy brudnych naczyń Ci niestraszne. Zacznij swoją przygodę ze strogonowem i śmiało częstuj nim gości na parapetówce. Z nim każde przyjęcie będzie w smak! Do dzieła!

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: przepisy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama