Męskie grillowanie. Wędzenie czy grillowanie?

Wiele mięs smakuje znacznie lepiej z wędzarni niż z rusztu, a budowa przydomowej wędzarni nie jest wielkim wyzwaniem /123RF/PICSEL
Reklama

Obok grillowania wędzenie należy do najstarszych i najbardziej pierwotnych sposobów przyrządzania potraw. Można do tego wykorzystywać wędzarki lub grilla z pokrywą.

Dym wydzielający się z drewna może mieć różnorodne natężenie i aromat. Jego paleta sięga od słabego do intensywnego i zmienia się w zależności od gatunku użytego drewna. Dobrze jest, rozpoczynając swą przygodę z wędzeniem, unikać nadmiaru dymu. W praktyce nauczymy się, jaka ilość dymu jest optymalna.

Dodatkowym elementem aromatyzującym mogą być położone na żar gałązki rozmarynu lub winorośli. Pikantny smak uzyskamy rzucając na żar namoczone ziarna pieprzu.

Najłatwiejsze wędzenie uda nam się przy użyciu popularnego woka. Na dnie woka układamy folię aluminiową. Na nią sypiemy zrębki. Dla aromatu można sypnąć łyżeczkę czarnej herbaty. Ustawiamy wkładkę do gotowania na parze, na której układamy mięso. Całość szczelnie przykrywamy pokrywką. Włączamy gaz pod rondlem na średni płomień. Od momentu, kiedy zacznie się wytwarzać dym, zmniejszamy płomień i wędzimy mięso 15 minut. Wyłączamy palnik i pozostawiamy mięso w przykrytym rondlu na ok. 30 min, do nabrania koloru.

Reklama

Pytanie - jakie drewno użyć do wybranego przez nas gatunku mięs? Odpowiedź znaleźliśmy w magazynie "Original. The Weber Grill Magazine".

Wiśnia daje łagodny, słodko-kwaskowy aromat; idealna do wołowiny, drobiu, dzikiego ptactwa, wieprzowiny, zwłaszcza szynki. Jabłoń - dzięki delikatnemu owocowemu aromatowi pasuje do łososia, jesiotra, miecznika i innych ryb. Cedr ma niemal słodki aromat, wykorzystajmy go do łososia i delikatnych filetów rybnych. Intensywny aromat drewna pekan nadaje się do ryb, jagnięciny i wieprzowiny.

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy