Co zjeść w Budapeszcie? Leczo, gulasz, langosz

Budapeszt jest bez wątpienia pięknym miastem, słynącym nie tylko ze wspaniałych zabytków, ale i z wyśmienitej kuchni. Węgierska stolica ugości każdego przybysza niesamowitą symfonią niezapomnianych smaków, wyrazistych aromatów i barw. Leczo, gulasz, langosz - to sztandarowe specjały, obok których nie sposób przejść obojętnie. Przedstawiamy tajniki popisowych dań węgierskich kucharzy. Aż grzech nie spróbować w domu!

Tradycyjny, bo węgierski

Słyszysz: gulasz, myślisz: Węgry? I słusznie - bowiem popularny węgierski pörkölt to duma narodowa tego kraju. Stanowi połączenie mięsa, cebuli i niejako symbolu Węgier - papryki. Przepis na potrawę został wymyślony przez pasterzy wypasających bydło. Dlatego posiłek pierwotnie określano gulyás, co w tłumaczeniu oznacza "pasterza". Początkowo gulasz składał się ze smażonych na słoninie mięsnych kawałków z dodatkiem posiekanej cebulki. Dopiero później recepturę urozmaicono o paprykę, jednocześnie zmieniając nazwę przepisu na dzisiejszy pörkölt - od węgierskiego słowa pergelt (przypieczony, przyrumieniony). Z czasem danie trafiło z ubogich pasterskich chat na węgierskie salony. Gulasz to także jeden z głównych punktów jadłospisu na każdym tamtejszym weselu. Znany i lubiany, głównie dzięki prostocie wykonania oraz temu, że można go przyrządzić w jednym garnku dla większej ilości osób.

Reklama

Prosty sposób na gulasz

Jednogrankowce do boju! Przepisy na smakowity węgierski gulasz można dwoić i troić. Z pewnością każdy znajdzie idealny dla siebie. Gulasz to nieskomplikowana potrawa, do której potrzebujesz jedynie kilku łatwo dostępnych składników oraz dłuższej chwili na przygotowanie. Jednak nie warto się tym martwić - gulasz to sposób na obiad, który gotuje się sam! Do przygotowania węgierskiego przysmaku przygotuj:

  • 700 g wieprzowiny
  • 1,5 szklanki gorącego bulionu
  • 1 cebula
  • 2 marchewki
  • 1 puszka pomidorów
  • 1 czerwona papryka
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 liść laurowy
  • 2 ziarna ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej w proszku
  • ½ łyżeczki papryki ostrej w proszku
  • sól
  • pieprz
  • olej do smażenia



W garnku z odrobiną oleju podsmaż na złoty kolor poszatkowaną cebulę. Następnie dodaj pokrojone w kostkę kawałki mięsa i przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość dopraw solą, pieprzem oraz podsmaż, co jakiś czas mieszając. Do obsmażonego mięsa wlej bulion, dołącz pomidory, pokrojoną paprykę i talarki marchewki. Nie zapomnij o przyprawach. Wsyp: majeranek, słodką i ostrą paprykę, ziele angielskie, liść laurowy. Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość i gotować gulasz pod przykryciem na małym ogniu przez około 1,5 - 2,5 godziny. Bądź wytrwały! Danie możesz podawać w towarzystwie kwaśniej śmietany posypanej natką pietruszki, która złagodzi ostry smak. Będzie pysznie!

Gulasz wołowy czy drobiowy?

Gulasz znakomicie dogada się praktycznie z każdym rodzajem mięsa. Zazwyczaj wykorzystuje się do jego przyrządzenia wołową szynkę bądź łopatkę - to tak zwany węgierski Marhapörkölt. Często w potrawie odnaleźć można również kawałki wieprzowiny, baraniny albo delikatniejsze drobiowe mięso. W myśliwskiej wersji przepisu używa się też dziczyzny. Gulasz będzie wyśmienity zarówno w formie samodzielnego posiłku lub w połączeniu z kaszą, ziemniakami czy ryżem.

Leczo

Innym, równie słynnym daniem pochodzącym z Węgier jest leczo. Nieco podobne do gulaszu, stanowi rodzaj potrawki warzywnej, skomponowanej z pomidorów oraz świeżej papryki z dodatkiem cebuli. Spolszczona wersja specjału zawiera zwykle kawałki kiełbasy. Częstym dodatkiem jest też cukinia czy bakłażan. Natomiast w klasycznym leczo nie ma miejsca na mięso. Warzywny sos stanowi bowiem na Węgrzech dodatek do potraw mięsnych oraz dań wegetariańskich na bazie ryżu lub ziemniaków.

Langosz

Zagłębiając się w tajniki kuchni węgierskiej, nie sposób pominąć jeszcze jednej znakomitej przekąski. Receptura na słynne placki - langosze jest bez wątpienia przepisem wartym zapamiętania! Langosz to ciasto drożdżowe z gotowanymi, utłuczonymi ziemniakami. W jego skład wchodzi też mleko, cukier i szczypta soli. Masę formuje się na placki i smaży w głębokim oleju. Idealny langosz powinien być puszysty w środku i chrupiący na zewnątrz. Na samą myśl aż ślinka cieknie! Przysmak ten nie obejdzie się też bez smacznych dodatków. Langosze jada się z czosnkiem albo masełkiem czosnkowym, oblane śmietaną, posypane startym serem, a nawet polane gulaszem. Placki w wydaniu węgierskim to prawdziwe niebo w gębie!

Jak głosi znane przysłowie: "Polak, Węgier, dwa bratanki". Od dzisiaj bądźmy nimi także w kuchni! Gulasz, leczo czy langosz to bez dwóch zdań obowiązkowe punkty każdej podróży do tego fascynującego kraju. Jednak węgierskie pyszności możesz już teraz przyrządzić samodzielnie. Gwarantujemy, że zachwytom nie będzie końca!

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy