Najpopularniejsze metody wyłudzania pieniędzy

Chociaż korzystanie z płatności internetowych stanowi ogromne ułatwienie, to może wiązać się też z pewnym zagrożeniem. To właśnie tą drogą cyberprzestępcy najczęściej próbują wyłudzić pieniądze. Oszuści stosują coraz bardziej zuchwałe metody, ale na szczęście można się przed tym uchronić. Poznaj typowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy – to pierwszy krok w stronę uniknięcia straty finansowej.

Jak wynika z Raportu Antyfraudowego 2023 przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej [1] (BIK), aż 36% Polaków było narażonych na wyłudzenie pieniędzy, czy wrażliwych danych. Część z nich padło ofiarą oszustów, tracąc swoje pieniądze. Dlatego tak ważne jest poznanie metod na wyłudzenie pieniędzy od osoby prywatnej, bo tylko duża świadomość w tym zakresie i ograniczone zaufanie są w stanie uchronić nas przed taką sytuacją. 

Wyłudzenie pieniędzy - najczęściej wykorzystywane sposoby

Zgodnie z raportem przygotowanym przez BIK, w 2023 roku główną metodą wykorzystywaną przez przestępców było podszywanie się pod instytucję publiczną w rozmowie telefonicznej. Warto jednak mieć świadomość, że takich metod jest znacznie więcej. Oto typowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy.

Phishing 

Phishing jest rodzajem ataku, który wykorzystuje wiadomości e-mail lub SMS. Oszuści podszywają się pod znane instytucje publiczne (np. operatorów telefonii komórkowej, operatorów pocztowych), przesyłając zainfekowane linki. 

Treść wiadomości to zwykle przypomnienie o niedopłacie, której zignorowanie może skutkować wyłączeniem świadczonych usług itp. Taki emocjonalny tekst ma na celu skłonienie do podjęcia szybkiej akcji, tj. kliknięcia w link. 

Uwaga! Jedną z odmian phishingu jest vishing. Wyłudzenie pieniędzy od osoby prywatnej polega na podszywaniu się rozmówcy (cyberprzestępcy) na przykład pod pracownika banku. Pod pretekstem pojawienia się podejrzanej transakcji i konieczności ochrony środków, zachęca się do zainstalowania aplikacji (w efekcie oszust ma dostęp do urządzenia) i dokonania przelewu na specjalny rachunek techniczny (pieniądze trafiają do oszusta).

Wyłudzenie pieniędzy na akcje charytatywne 

Próba wyłudzenia pieniędzy może przybierać również formę zbierania środków na rzecz potrzebujących (np. chore dzieci, uchodźców, remont spalonego w pożarze domu). Wówczas wpłaty - zamiast do prawdziwie potrzebujących - trafiają w ręce oszustów.

Oszustwo na BLIK 

BLIK to metoda, dzięki której można dokonywać natychmiastowych płatności za pośrednictwem smartfona. Dodatkowym atutem jest możliwość wpłacania i wypłacania gotówki - wystarczy tylko podać 6-cyfrowy kod i potwierdzić przelew aplikacją mobilną.

Niestety i ta metoda została "wytypowana" przez oszustów. Na czym polega oszustwo na BLIK? Sposobów jest mnóstwo, ale wszystko sprowadza się do prośby o wykonanie przelewu na telefon. Najczęściej prośbę tę wysyła ktoś znajomy, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych. W rzeczywistości dokonuje tego oszust, który włamuje się na konto tej osoby. 

Oszustwo na BLIK może brzmieć m.in. tak:

Mam prośbę: opłacisz mi paczkę, bo mam problem z dostępem do aplikacji bankowej? Pieniądze odeślę ci za 2 godziny. 

Taką wiadomość możesz dostać za pośrednictwem komunikatora. Twoją czujność powinna wzbudzić każda tego typu prośba, zwłaszcza od osoby, z którą nie masz bliskiego kontaktu. To powinno skłonić cię do zastanowienia się nad autentycznością prośby. Zawsze możesz też zadzwonić do tej osoby i upewnić się, że rzeczywiście potrzebuje ona pieniędzy. 

Oszustwo internetowe - od jakiej kwoty?

Czy wiesz, że nie każde wyłudzenie pieniędzy to oszustwo internetowe? Od jakiej kwoty można więc mówić o tym procederze? Zgodnie z Kodeksem karnym, za oszustwo internetowe uważa się kradzież pieniędzy w kwocie powyżej 100 zł. Jeśli kwoty są niższe, wówczas mowa o wykroczeniu. 

Wskazówka! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy warto zgłosić. Możesz tego dokonać osobiście w jednostce policji.

Chociaż banki robią wszystko, aby chronić pieniądze swoich klientów, ostrożność z twojej strony jest również wskazana. Zachowaj czujność - nie pobieraj podejrzanych załączników, nie klikaj w linki nieznanego pochodzenia, uważaj na prośby o przelew na telefon. Taka zasada ograniczonego zaufania pomoże ci zapobiec kradzieży pieniędzy z twojego konta bankowego.

  [1] https://media.bik.pl/informacje-prasowe/826918/raport-antyfraudowy-bik-2023-r

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy