Jak szybko pozbyć się kaca? Sposoby na ból głowy i złe samopoczucie

W zależności od ilości i rodzaju wypitego alkoholu oraz okoliczności czy stanu zdrowia uczestnika imprezy, kac manifestuje różne objawy. Aby szybko złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból głowy czy mdłości, warto zastosować terapię skojarzoną, czyli kilka metod jednocześnie.

Jak przygotować się na kaca?

Nieprzyjemne skutki zakrapianej alkoholem nocy mogą być mniej uciążliwe, jeśli organizm zostanie wcześniej odpowiednio przygotowany na wytężoną pracę neutralizowania toksycznych substancji zawartych w drinkach. Przede wszystkim warto być wypoczętym w dniu planowanego spotkania towarzyskiego. Dobrze jest również dostarczyć odpowiednich składników odżywczych, dzięki którym alkohol będzie wolniej wchłaniany do krwiobiegu. To głównie posiłki bogate w białko i wysokotłuszczowe. Warto także pamiętać o dobrej jakości przekąskach. Dobrze jest zjeść wcześniej zupę ogórkową, kapuśniak lub żurek. Można również uzupełnić niedobory multiwitaminą. 

Aby kac był możliwie najsłabszy, warto zdecydować się na spożywanie jednego rodzaju alkoholu i trzymać się swojej decyzji do końca. Następnego dnia niemal zawsze pojawia się ból głowy o różnym nasileniu. Warto w tym momencie sięgnąć po lek o szybkim i długim działaniu przeciwbólowym, np. Ketonal Sprint.

Uczestnik spotkania może doświadczyć bardziej intensywnych objawów, jeśli podczas nocnej eskapady nie robił pomiędzy kolejnymi drinkami kilkunasto-minutowych przerw. Przekroczenie możliwości adaptacyjnych organizmu w przetwarzaniu składników alkoholu, zwykle wiąże się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Wówczas niezbędne będą uzupełniające metody lecznicze. Dla złagodzenia skutków dobrze jest unikać sączenia drinków przez słomkę, ciężkich gatunkowo trunków zmieszanych z napojami gazowanymi, które zawierają więcej dodatkowych substancji szkodliwych. Lepiej wybierać czyste alkohole z sokiem lub nektarem oraz lodem, które rozcieńczają napój i dostarczą dobrych składników.

Jak szybko pozbyć się kaca?

Poza sięgnięciem po lek przeciwbólowy dobrze wstać z łóżka i wziąć prysznic. Taki zabieg zmusi organizm do pracy, pomoże odświeżyć ciało i obudzi umysł. Bezwzględnie należy uzupełnić poziom nawodnienia i substancji odżywczych, sięgając po wodę mineralną i naturalne napoje. Skuteczną miksturą jest mieszanka wody z sokiem z limonki i miodu. Można też zdecydować się na napój izotoniczny i soki owocowe, najlepiej świeżo wyciskane. Cennym źródłem witamin i minerałów są kiszonki z kapusty i buraków, które korzystanie wpływają na florę bakteryjną jelit i przyspieszają proces detoksykacji organizmu. Pomoc w objawach kaca niesie też sok pomidorowy, regulujący napięcie mięśni i przewodnictwo nerwowe. Dobrym napojem o działaniu oczyszczającym i przyspieszającym metabolizm jest także herbata z mięty lub rumianku. Na syndrom dnia poprzedniego dobrze działa zbilansowany posiłek, zawierający kwas foliowy, magnez, żelazo i witaminę C. Takie właściwości posiada m.in. szpinak. Poleca się także pieczywo pełnoziarniste. Konieczny jest też spacer na świeżym powietrzu.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy