Lekcja 1 - Świadomość jest najważniejsza

Najważniejszą rzeczą w pokerze jest posiadanie świadomości gry. Każdy z dobrych graczy doskonale wie, co się dzieje przy stole i dzięki temu (oraz swojej wiedzy) może stosować optymalne strategie.

Świadomość zaczyna się od najniższego poziomu i stopniowo - wraz z doświadczeniem - obejmuje coraz bardziej złożone zagadnienia.

Pierwszy krokiem jest oczywiście perfekcyjna znajomość zasad gry i wszystkiego, co jest z tym związane. Mimo, że zabrzmi to jak absurd, pewna część graczy nie zna nawet rankingu układów ani ich przełożenia na grę na przykład w hold'ema. Prosty przykład to 8-8-5-4-2 na flopie i gracz z 4-2 w ręku, który sprawdza bet na river przekonany, że ma silny układ - dwie pary. W rzeczywistości ma on trzecią parę bez kickera! Takich i podobnych niuansów jest kilka, najprościej można powiedzieć, że przed rozpoczęciem gry na jakiekolwiek większe stawki, musisz mieć kompletną świadomość tego, jaki obecnie układ jest najlepszy, do jakich układów można dobrać, i tak dalej.

Reklama

To absolutne podstawy, o których nie można zapominać ani pomijać. Tak samo jak o tym, że strit jest starszy od trójki a full od koloru, bo i takie nieporozumienia zdarzają się przy stole. Dobrym treningiem może też być obserwowanie albo symulowanie allinów przed flopem z bardzo podobnymi układami, na przykład A-8 vs A-5, kiedy bardzo prawdopodobny jest podział puli. Spróbuj ocenić na flopie i turnie, kto w danej chwili prowadzi, jaka najlepsza karta dla każdego z układów może pojawić się na turnie, kiedy będzie remis, kiedy ktoś już nie może przegrać i tak dalej. Brzmi to jak banał, ale w praktyce nawet w kasynach zdarzają się sytuacje, w których krupier i połowa stołu nie są pewni, czy powinien być podział puli albo kto wygrał. Jeżeli nie opanujesz tych niuansów i nie będziesz ich rozpoznawał automatycznie, będziesz niepotrzebnie tracił na ich ocenę czas i energię, które w danej chwili można wykorzystać do zupełnie innych czynności, takich jak obserwacja przeciwnika czy jego sposobu obstawiania.

Zasady gry są oczywiście niezbędne, a następne w kolejności jest gromadzenie informacji przydatnych już w samej grze. Ponieważ kluczem do wygrywania w pokerze jest podejmowanie prawidłowych i opłacalnych decyzji, musimy zadbać o to, aby przed podjęciem każdej z tych decyzji mieć jak najwięcej informacji. Musisz wiedzieć, jaki gracz jest na jakiej pozycji, kto ma ile żetonów, kto jak gra, jak jesteś postrzegany itd., a następnie łączyć wszystkie pozyskane elementy w jedną całość. Staraj się również wywnioskować z przebiegu gry, kto może mieć jaki zakres rąk, kto może blefować, kto jest zazwyczaj bardzo pasywny, a nagle obudził się i przebija i odpowiednio reaguj. Z czasem większość prawidłowych decyzji stanie się dla ciebie automatyczna, a dopiero w tych bardziej skomplikowanych sytuacjach będziesz musiał bardziej pogłówkować. Ale droga do tego prowadzi przez żmudne nabywanie doświadczenia, logiczne myślenie i wyciąganie wniosków. Gwarantuję, że te trzy umiejętności wystarczą do osiągania stałego dochodu podczas gry w pokera.

Do tematu świadomości w grze wrócimy jeszcze podczas omawiania bardziej strategicznych zagadnień, takich jak gra przed flopem i na flopie.

Pozdrawiam,

Grzegorz "Warsaw" Mikielewicz, kapitan Unibet Poker Team



Polacy grają w pokera - zobacz gdzie i jak!

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy