Zbadaj krew, wybierz dietę

Nim podejmiesz decyzję o zmianie diety upewnij się, że jest ona zgodna z twoją grupą krwi. Jeśli tego nie zrobisz - możesz sobie zaszkodzić.

Grupy krwi oznaczył w 1901 roku austriacki lekarz Karl Landsteiner, za co otrzymał Nagrodę Nobla. Do dziś podstawowe grupy krwi to A, B, 0 i AB. W Europie Środkowej najwięcej osób posiada grupę A - około 44 %. Zaraz po nich plasują się przedstawiciele grupy 0 - 42 %, potem jest grupa B - 10 % i na końcu grupa AB - 4 procent.

Historia krwi

Warto również wiedzieć, że najbardziej uniwersalnymi dawcami krwi są ci z grupą 0. Mogą dać krew każdemu. Niestety, przyjąć mogą tylko "swoją". Naukowo udowodniono, że jest to grupa krwi najstarsza. Pojawiła się na świecie około 50 tys. lat temu. Około 25 tys. lat temu w żyłach zaczęła płynąć krew grupy A, a 15 tys. lat temu grupa B. Najmłodsza to grupa AB, która pojawiła się około 10 tys. lat temu.

Reklama

Co krew mówi o tobie?

Grupa 0: najprawdopodobniej krew grupy 0 płynęła w żyłach człowieka pierwotnego. Naukowcy sądzą, że być może dlatego ludzie z "zerówką" najlepiej przyswajają mięso i jego przetwory. Również inne ciężkostrawne potrawy nie sprawiają im problemów w trawieniu - wydzielają bowiem odpowiednią ilość soków żołądkowych. Powinni jednak unikać produktów zbożowych (przede wszystkim pszennych) i węglowodanów, czyli słodkości. Nikt jednak nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego na wrzody żołądka i raka tego organu najczęściej chorują osoby z tą grupą krwi.

Grupa A: to urodzeni wegetarianie. Powinni wystrzegać się mięsa, a dietę wzbogacić w owoce i warzywa. Zjadać sporo węglowodanów. Mają raczej powolną przemianę materii i wydzielają mało soków trawiennych. Dlatego też szybko mogą mieć kłopoty z nadwagą. Są szczególnie narażeni na choroby cywilizacyjne: miażdżycę, cukrzycę i zawały serca.

Grupa B: naukowcy, którzy tropią jej pochodzenie twierdzą, że grupa B najwcześniej pojawiła się na zachodzie Europy lub w Japonii. Ten, kto ma krew typu B może jeść mięso, ale nie powinien przesadzać. Musi pamiętać, że posiada stosunkowo mało przeciwciał chroniących przed zakażeniami pęcherza i nerek. Grożą mu również chroniczne zmęczenie i stwardnienie rozsiane.

Grupa AB: to ludzie bardzo silni fizycznie z doskonałą przemianą materii. Są jednak podatni na anemię, nowotwory i choroby serca. Powinni jak najbardziej urozmaicać swoją dietę. Japońscy naukowcy zalecają spożywanie mleka i ryb.


MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: krew | dieta | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy