Śmierć z braku komórek

Jak podaje agencja AFP, w Chinach zginął człowiek, któremu wybuchł przy uchu telefon komórkowy. Bywa. To kolejny dowód, że z pozoru zwykłe, codzienne czynności mogą stać się przyczyną tragedii. Co robić, aby ich uniknąć?

To prawda, że biedny Chińczyk miał sporego pecha i tym bardziej musimy być gotowi na wszystko, choć są rzeczy, którym da się zapobiec. Bo posiadanie komórki nie jest zagrożeniem porównywalnym z brakiem komórek mózgowych.

Ku przestrodze

Już ponad dziesięć lat temu, Wendy Northcutt, amerykańska biolog molekularny pracująca wówczas na Uniwersytecie Stanforda, wpadła na pomysł by zbierać historie ludzi, którzy w wyjątkowo idiotyczny sposób zginęli lub zagrozili życiu własnemu i innych. Internauci przyznają im Nagrodę Darwina za "wyjątkowe zasługi w procesie ewolucji człowieka dzięki wyeliminowaniu złych genów z puli genowej gatunku".

Reklama

Większość zebranych przez Nortcutt historii wydarzyło się w pracy, w drodze do pracy lub w czasie, gdy od pracy odpoczywano. My powinniśmy traktować je jako przestrogę, jak Nagrody Darwina nie dostać i skutecznie unikać czyhających wszędzie zagrożeń.

Zasada I - Nie trzymaj naładowanej broni w pobliżu łóżka

Pewnego Amerykanina obudził dzwoniący telefon. Podniósł go i... strzelił sobie w głowę. Zamiast z telefonu omyłkowo skorzystał z leżącego obok pistoletu.

Uwagi: Czas po przyjściu z pracy do domu to czas na spanie, by nazajutrz móc rześko wstać i podjąć kolejne wyzwania. Niewysypianie się może prowadzić do obniżenia koncentracji, spadku czujności i w konsekwencji - wypadku.

Zasada II - Wyjeżdżając z parkingu przed domem, nie żegnaj się z żoną

Młoda mężatka żegnając się rano z odjeżdżającym do pracy mężem zapragnęła pokazać mu swoje piersi. Nieszczęśnik zagapił się i wjechał w ścianę sąsiedniego budynku, gdzie w tym samym czasie dentysta przyjmował pacjenta. Ten wystraszony wbił wiertło w policzek chorego, który z bólu zacisnął szczękę tak mocno, że odgryzł dentyście dwa palce. Frywolna żona doznała wstrząśnienia mózgu od uderzenia neonu, który odpadł od ściany budynku.

Uwagi: Gdy wychodzisz do pracy, skoncentruj się na zadaniach do wykonania w ciągu dnia. Podniesie to twoją wydajność i zapobiegnie nieszczęśliwym zbiegom okoliczności.

Zasada III - Nie próbuj sprawdzać, czy rzeczywiście jest tak, jak napisali w instrukcji

Pewien żołnierz amerykańskiej armii postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście kamizelka kuloodporna wytrzyma uderzenie nożem. Jego kolega zginął od zadanego ciosu.

Właściciel firmy prowadzącej sprzedaż kursów obsługi maszyn pracował nad filmem instruktażowym dla operatorów wózków widłowych. Wyleciał z kabiny i zginął przejechany przez wózek. Śledztwo wykazało, że był to błąd kierowcy, który jechał zbyt szybko po nierównym terenie, a do tego nie zapiął pasów. Dlaczego należy je zapinać, można zobaczyć na taśmie z jego nagrania.

Uwagi: Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją i poleceniem przełożonego. Nawet jeśli stanie się coś złego, unikniesz brzemienia odpowiedzialności.

Zasada IV - Nie noś przy sobie zapalniczki

W budynku pewnej firmy pracownicy wyczuli ulatniający się gaz. Ewakuowano pracowników i, by wyeliminować ryzyko wybuchu od iskry, odcięto dopływ prądu. Dwóch techników, którzy zostali wezwani na miejsce nic w ciemnościach nie mogło zobaczyć. Jeden postanowił więc rozjaśnić ciemności przy użyciu zapalniczki. Techników nigdy nie odnaleziono.

Uwagi: W czasach, gdy nikt nawet nie zastanawiał się nad zakazem palenia w pubach, powstało przysłowie, że prawdziwy mężczyzna musi mieć przy sobie ognia. Ty po prostu o tym zapomnij.

Jeśli palisz papierosy, to nie pomoże znajomość środków łatwopalnych i umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Nawet, jak nie staniesz się ofiarą niekontrolowanego wycieku gazu, wcześniej czy później wykończą cię substancje smoliste.

Zasada V - Cokolwiek się dzieje, nie próbuj odreagować

Amerykański student został przygnieciony przez automat z napojami chłodzącymi, gdy z wściekłości kopnął go, bo nie wydał mu napoju ani pieniędzy.

Uwagi: Wszyscy mamy swoje lepsze i gorsze dni. Sztuka polega na tym, by gorszy dzień nie przemienić w najgorszy. Więc jeśli drukarka po raz kolejny odmawia posłuszeństwa albo szef po raz setny każe ci zrobić coś, co nie ma zupełnie sensu, weź siedem głębokich oddechów i pomyśl o buddyjskiej zasadzie akceptowania świata takim, jaki jest.

Nikt nie jest bezpieczny

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy co roku w wypadkach w miejscu pracy ginie około pół miliona osób. Jeśli myślisz, że w swoim biurze jesteś bezpieczny, to źle myślisz. Wypadki zdarzają się nie tylko wśród pilotów, górników i żołnierzy. Ich ofiarami - nawet śmiertelnymi - padają też pracownicy edukacji (co dwudziesty piąty wypadek, a co trzydziesty - śmiertelny) czy finansiści (co setny wypadek).

Życie jest pełne niebezpieczeństw, a kto nie lubi ryzyka, niech lepiej od razu schowa głowę w piasek. Odważnym pozostaje wstawać codziennie rano z nadzieją, że i tym razem niebo nie zwali się na głowę.

Mateusz Lubiński

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telefon | Co robić? | nie żyje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy