Samodzielna walka ze stresem

Jestem narażony na liczne stresy, zarówno w domu, jak i w pracy. To powoduje, że jestem bardzo nerwowy i nie mogę sobie poradzić z ciągłym napięciem nerwowym i złym samopoczuciem psychicznym.

Czy mógłbym sam pomóc sobie w jakiś sposób, skoro nie zanosi się na to, abym miał szansę uciec od tego wszystkiego, co mnie denerwuje i stresuje? Czasami czuję się jak w pułapce - mówi Jarek.

Najczęściej za nasz stan psychiczny skłonni jesteśmy obwiniać otoczenie. Często jednak przyczyna naszych problemów tkwi w nas samych. Na początek spójrz na swoje życie i spróbuj zaakceptować to, czego już nie można zmienić. Następnie naucz się rozpoznawać swoje mocne i słabe strony, po to, żeby te mocne punkty maksymalnie wykorzystać. A oto kilka praktycznych rad, jak walczyć ze stresem i poprawić swoje samopoczucie psychiczne.

Reklama

Nigdy "nie duś" w sobie emocji. Wyjaśniaj innym osobom swoje odczucia i wrażenia. Blokowanie naturalnej reakcji powoduje zamykanie się w sobie, a emocje (gniew, radość, lęk i inne) zostawiamy we własnym wnętrzu i zaczynamy podświadomie zajmować się nimi. Zepchnięte do podświadomości negatywne uczucia kłębią się w nas i zatruwają naszą psychikę.

Musisz pozbyć się kompleksu człowieka przegranego. Polubić siebie, uwierzyć w siebie, wypracować w sobie poczucie własnej wartości i do wszystkich swoich przedsięwzięć podchodzić z pozycji człowieka wygranego a nie przegranego. Optymizm powinien stać się stałą cechą twojego charakteru.

Staraj się odnaleźć wszystkie momenty swojego codziennego życia, które czynią cię szczęśliwym. Ciesz się takimi chwilami. Najbardziej istotne w samoterapii jest stworzenie sobie pozytywnego autoportretu.

Dbaj o siebie, nie tylko pod względem psychicznym, ale także fizycznym. Człowiek niewyspany, przemęczony, źle odżywiany - jest o wiele bardziej podatny na stresy, niż wypoczęty i zdrowy fizycznie. Jedz dużo owoców i jarzyn, unikaj papierosów, alkoholu i innych używek.

Dbaj o ruch, gimnastykę, spacery. Ruch i tlen przywróci twojemu organizmowi sprawność i odporność zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Ochroni cię przed nerwowymi załamaniami.

Staraj się być sympatyczny, zadowolony z życia i uśmiechnięty. Nasz nastrój udzieli się innym, a przez to ogólna atmosfera, w której będziemy przebywać, stanie się bardziej przyjazna i mniej stresogenna.

Naucz się skutecznie i efektywnie relaksować się, aby dawać sobie radę w momentach trudnych, męczących i stresujących. Nie wstydź się zwierzeń. Jeśli masz kłopoty - porozmawiaj z kimś, do kogo masz zaufanie. Oczywiście ten ktoś nie rozwiąże za nas naszych problemów, ale sama rozmowa wpłynie oczyszczająco na naszą psychikę i pozwoli uporządkować myśli i emocje.

Naucz się podejmować decyzje. Rozważ spokojnie wszelkie za i przeciw, ale nie wahaj się zbyt długo. Zbyt długie rozterki na pewno nie wpłyną pozytywnie na twoje samopoczucie, a gnębiący nas problem potrafi skutecznie zatruć nam cały dzień.

Znajdź swój własny sposób na życie, nie wzoruj się na innych i nie czuj się gorszy. Każdy człowiek jest inny i ma prawo być inny. pamiętaj o tym i nie psuj sobie życia tym, że różnisz się od pozostałych.

Radziła psycholog Lidia Irla

MWMedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama