Rzucenie palenia dobrze działa na nerwy?

Wbrew potocznej opinii, rzucenie palenia ma na byłych palaczy efekt uspokajający - twierdzą brytyjscy naukowcy. Wiele zależy jednak od tego, czy palacz nie radzi sobie w codziennych życiowych sytuacjach, czy też pali, dlatego, że sprawia mu to przyjemność.

Naukowcy z kilku placówek badawczych, w tym z uniwersytetów w Cambridge, Oxford i Kings's College w Londynie, ustalili, że w 68 przypadkach osób, które z powodzeniem rzuciły palenie zaobserwowano "znaczne" obniżenie stanów lękowych.

Efekt ten był wyraźniejszy u osób podatnych na zaburzenia nastroju i stany lękowe, palące dlatego że podświadomie szukały ucieczki od życiowych stresów, niż u palaczy palących dla przyjemności.

Badania wykazują zarazem, że nieudane próby rzucenia nałogu u osób z zaburzeniami nastroju i podatnych na stany lękowe nasilają te stany w umiarkowanym stopniu.

Reklama

U osób palących z upodobania - nieudane rzucenie palenia i powrót do nałogu nie zwiększało ogólnej podatności na stany lękowe.

Naukowcy tłumaczą to tym, że osobom palącym dla rozładowania niepokoju, trudniej wyjść z nałogu, ponieważ są bardziej podatni na to, by sięgnąć po papierosa tuż po przebudzeniu, by usunąć przykre objawy, których elementem jest niepokój.

Gdy skutecznie rzucą palenie przełamują powtarzające się stany lękowe i stają się przez to spokojniejsi.


Andrzej Świdlicki

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: palenie tytoniu | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy