Ponad połowa Polaków nie uprawia sportu

Ponad połowa Polaków (52 procent) w ogóle nie uprawia sportu - wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Jeśli chodzi o systematyczne ćwiczenia fizyczne, to prym wiodą Irlandczycy - 16 procent. Natomiast tylko pięć procent Polaków deklaruje regularne zajęcia.

Polska nie odbiega zbyt dużo od średniej w Unii Europejskiej, gdzie 59 procent obywateli w ogóle nie wykonuje ćwiczeń fizycznych, ani też nie uprawia sportu. 41 procent podejmuje aktywność przynajmniej raz w tygodniu.

Do najbardziej aktywnych należą kraje skandynawskie. W Szwecji 70 procent respondentów stwierdziło, że ćwiczy lub uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu. Na drugim miejscu uplasowała się Dania - 68 procent, za nią Finlandia - 66, Holandia - 58 i Luksemburg - 54. Na przeciwległym końcu rankingu są: Bułgaria - 78 procent nigdy nie ćwiczy ani nie uprawia sportu, następnie Malta - 75, Portugalia - 64, Rumunia i Włochy - po 60.

Reklama

- Wyniki badania Eurobarometru potwierdzają, że konieczne są działania, które zachęcą więcej osób do włączenia sportu do codziennych zajęć. Ma to olbrzymie znaczenie, nie tylko dla indywidualnego zdrowia, dobrego samopoczucia i integracji w społeczeństwie, ale również dlatego, że brak aktywności fizycznej generuje znaczne koszty gospodarcze" - powiedziała komisarz UE odpowiedzialna za sport Androulla Vassiliou.

Badanie opinii publicznej zostało przeprowadzone w 28 krajach członkowskich w okresie od 23 listopada do 2 grudnia. W ankiecie wzięło udział prawie 28 tys. respondentów.

Podobne wyniki badań uzyskał CBOS - 61 proc. Polaków nigdy lub prawie nigdy nie uprawia ćwiczeń fizycznych, takich jak gimnastyka, aerobik czy siłownia, a prawie połowa nie biega, nie pływa, nie jeździ na rowerze.

- Śledząc wyniki badań naukowych (różniących się od danych CBOS) można wskazać na pewne tendencje w obrazie aktywności Polaków. Najważniejsza z nich to, w największym uproszczeniu, bardzo wyraźne obniżanie się aktywności wraz z wiekiem. Zjawisko to można zaobserwować w codziennym życiu, jak również w porównaniu do innych społeczeństw - mówi dr hab. Ryszard Bartoszewicz, kierownik Zakładu Dydaktyki Wychowania Fizycznego w AWF we Wrocławiu.

Z opracowania pt. "Aktywność ruchowa młodzieży gimnazjalnej południowo-zachodniej Polski na tle wybranych ośrodków europejskich", którego autorem jest dr hab. Ryszard Bartoszewicz wynika, że stan aktywności gimnazjalistów jest dobry. Badania Eurobarometru wykazały natomiast, iż w Polsce 49 proc. osób dorosłych nie uprawia sportu w ogóle, 24 proc. rzadko, 19 proc. z pewną regularnością, a jedynie 6 proc. regularnie.

Dlaczego Polacy przestali się jednak ruszać? Dr hab. Ryszard Bartoszewicz zapytany o przyczynę takiego stanu rzeczy i pomysł na szybką zmianę, odpowiedział:

- Mam taką teorię, że najmniej aktywni, albo nawet nieaktywni są ci, którzy są niezadowoleni. Niezadowoleni ze swojej sytuacji życiowej, zawodowej, materialnej. Ci, którzy tracą wiarę w polepszenie się tej sytuacji. Nie chcę w tym miejscu podsuwać cudownych pomysłów na "idealne sporty". W każdym z nich jest wątek indywidualnych możliwości, preferencji, konieczności czy innych uwarunkowań. Po prostu "idealnych sportów" nie ma! Jak to zmienić? Zacznijmy może od tego, aby nie wsiąść do windy wracając z pracy do domu. Od tego, aby zapomnieć kluczyków od samochodu wychodząc z domu po gazetę do kiosku za rogiem. Może przygarnijmy psa ze schroniska, bo on nas wyprowadzi na spacer. A z czasem może z nim potruchtamy albo damy się namówić znajomym na wycieczkę za miasto - pieszo lub rowerem. Potem może staniemy się "sportowcami" - może nawet bez cudzysłowu... - dodaje naukowiec.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sport | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy