Pocę się, pomocy!

Mokre plamy na ubraniu i nieprzyjemny zapach mogą negatywnie wpływać na jakość życia. Jeśli nadmiar potu nam przeszkadza, warto poszukać pomocy u specjalisty.

Pocenie się jest naturalnym sposobem naszego organizmu na wydalenie nadmiaru ciepła. Pot nie jest niczym niezwykłym i nie powinien budzić niepokoju w momencie, kiedy jest bardzo ciepło, wykonujemy ćwiczenia fizyczne lub kiedy pozostajemy pod silnym wpływem stresu. Innymi czynnikami są również nadwaga oraz słaba kondycja.

Granica dyskomfortu

Kiedy wobec tego powinna się zapalić czerwona lampka? Co świadczy o tym, że pojawił się problem? Nadpotliwość to zbyt duże wydzielanie potu bez wyraźnej przyczyny - to znaczy bez bodźców natury emocjonalnej czy oddziaływania ciepła. Najczęściej pocimy się pod pachami i na plecach, ale zdarza się również, że problem dotyczy dłoni, stóp, a nawet twarzy. To sprawa indywidualna, wymagająca odrębnej profilaktyki.

Zadbaj o higienę

W przypadku nadmiernej potliwości niezwykle ważne jest szczególnie staranne dbanie

o higienę. Pot pojawiający się na skórze niema początkowo żadnego zapachu. Składa się z wody z zawartością mocznika, soli, tłuszczu, minerałów oraz węglowodanów. Nieprzyjemny zapach pojawia się w momencie, kiedy bakterie zaczynają rozkładać pot. Częstym problemem jest pocenie się stóp, co powoduje znaczny dyskomfort. Jest na to sposób. W aptekach i drogeriach dostępne są specjalne antyperspiranty do stóp, które nie tylko pomogą się uporać z nadmiarem wilgoci, ale również zniwelują nieprzyjemny zapach. Nie bez znaczenia jest też właściwe obuwie przepuszczające powietrze oraz skarpetki wykonane z bawełny.

Reklama

Innym problemem związanym z nadmierną potliwością jest pocenie się dłoni, co spowodowane jest zazwyczaj stresem. Podanie rozmówcy mokrej dłoni może być bardzo krępujące i właśnie z myślą o takich sytuacjach zostały opracowane specjalne antyperspiranty do pielęgnacji dłoni, które zawierają talk pochłaniający nadmiar wilgoci. Najczęściej zdarza się, że mamy problem z poceniem się pod pachami oraz na plecach. Oprócz częstego mycia, warto zaopatrzyć się w antyperspiranty - w aptekach dostępne są takie, które aplikuje się na noc, dwa-trzy razy w tygodniu, co skutecznie eliminuje problem potu.

Po wsparcie do drogerii

W drogeriach mamy duży wybór dezodorantów i antyperspirantów. Te dwa preparaty mają różne działanie. Dezodorant jedynie tuszuje nieprzyjemny zapach potu, nie hamując jego wydzielania. Antyperspiranty na skórze zmieniają się w nierozpuszczalny żel, który - co ważne - nie zatykając porów, ściąga kanaliki potowe i ogranicza wydzielanie potu. Zaleca się ich stosowanie podczas cieplejszych dni, kiedy pocimy się najbardziej. Antyperspiranty mają też inne zalety - działają nawet do kilkunastu godzin, większość z nich nie zawiera alkoholu, co pozwala uniknąć podrażnień skóry. Jest jednak jeden problem. Większość preparatów tego typu zostawia na skórze sole glinu. To one są odpowiedzialne za tak nielubiane przez nas białe smugi na bluzkach. Antyperspiranty mają na tyle silne działanie, że mogą podrażniać skórę wrażliwą i skłonną do alergii.

Botoks nie tylko na zmarszczki

Jeśli wypróbowałeś już wszystkich możliwości i żadna z nich nie przynosi oczekiwanych rezultatów, możesz zdecydować się na zabieg toksyną botulinową, znaną powszechnie jako botoks. Okazuje się, że ma on zastosowanie szersze niż tylko likwidacja zmarszczek.

Zabieg polega na nakłuwaniu skóry pach, dłoni oraz stóp i wstrzykiwaniu niewielkich ilości toksyny. Ma to doprowadzić do zablokowania działania nerwów i w efekcie zmniejszenia wydzielania potu. Zabieg trwa około 30 minut i jest niestety dość kosztowny - około 1,5 tys. zł. Jest to skuteczna metoda, ale nie daje trwałych efektów i zabieg trzeba powtarzać co 6-12 miesięcy.

Nie obędzie się bez lekarza

Z problemem nadmiernej potliwości warto zgłosić się do lekarza, ponieważ może

być ona objawem chorób ogólnoustrojowych, takich jak nadczynność tarczycy, problemy z krążeniem, zaburzenia hormonalne, problemy trawienne, nowotwory czy choroby nerek. Nie bagatelizuj tego problemu i umów się na wizytę zanim pojawią się objawy widoczne na skórze - różnego rodzaju wypryski. Nie trać czasu na uczucie skrępowania i skorzystaj ze wszystkich możliwości jakie niesie ze sobą medycyna oraz kosmetologia.

(kk)

Radzimy...

- ubieraj się w bawełniane, przewiewne stroje

- dwa razy dziennie bierz

prysznic

- nie wstydź się wizyty u lekarza i zasięgnij porady

- dobierz najlepszy dla siebie dezodorant lub antyperspirant

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: zapach | pomoc | pocenie się | pot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy