Ma 10 razy więcej witaminy C niż pomarańcza

Specjaliści intensywnie poszukują nowych źródeł substancji naturalnych do zastosowania w medycynie. W ostatnim czasie badacze bardziej szczegółowo przyglądają się rokitnikowi zwyczajnemu - w Rosji i Chinach podczas badań z wykorzystaniem nowoczesnych metod odkryto w nim 207 ważnych substancji bioaktywnych.

Dr Petra Larmo z uniwersytetu w fińskim Turku twierdzi, że rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) zawiera 223 komponenty o korzystnym wpływie na zdrowie. Pomarańczowe jagody rokitnika zawierają co najmniej 10 razy więcej witaminy C niż pomarańcza. Zdaniem naukowców zalecaną dzienną dawkę tej witaminy pokrywa już pojedynczy owoc rokitnika! Roślina ta doczekała się dzięki temu przydomku "cytryna północy". Mieszkańcy Syberii ze względu na smak i zapach rokitnika nazywają go natomiast "syberyjskim ananasem".

Świat zna go od tysięcy lat

W medycynie ludowej Mongolii, Syberii i części Chin ludzie z powodzeniem stosowano rokitnika już wiele tysięcy lat temu. Z tych terenów roślina przedostała się również do starożytnej Grecji oraz Rzymu. Historycy na podstawie pisemnych zapisów stwierdzili, że już żołnierze Aleksandra Macedońskiego (356-323 r. p.n.e.) używali wywarów z różnych części rokitnika jako środków regenerujących.

Takie wywary podawano również koniom wycieńczonym po przebyciu długich dystansów. Pierwsze odmiany uprawne powstały dopiero w 1934 r. w górach Ałtaj, leżących na pograniczu Rosji, Mongolii, Chin i Kazachstanu.

Reklama

Nic się nie marnuje

Rokitnik to wiatropylny, kolczasty, rzadki i silnie rozgałęziony krzew lub drzewo krzaczaste z opadającymi liśćmi. Osiąga wysokość do 6 m. Jest odporny na choroby i szkodniki. Niezwykłe w rokitniku jest to, że do celów leczniczych można wykorzystać każdą jego część - korzeń, korę, kwiaty, gałęzie, liście, nasiona, drewno, a zwłaszcza owoce.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest spożywanie świeżych owoców (o długości 6-8 mm), gdy mają czerwone lub pomarańczowe zabarwienie.

Na bazie rokitnika powstają też różnego rodzaju maści, herbaty, soki, syropy, dżemy, olej, marmolady, cukierki, a nawet likier o zapachu miodu.

Rosnące chemiczne laboratorium

Rokitnik zawiera szeroką gamę witamin -witaminy z grupy B, prowitaminę A, a także C, D, E, F, K i P. Jest poza tym bogatym źródłem niezwykle ważnych aminokwasów, niezbędnych dla utrzymania i regeneracji mięśni, ścięgien, skóry, tkanki łącznej, gruczołów, paznokci i włosów.

Jeden z zawartych w rokitniku aminokwasów (arginina) obniża ryzyko zawału i udaru mózgu, rozszerzając naczynia krwionośne i obniżając ciśnienie krwi. Inny aminokwas, tauryna, leczy niewydolność serca, obniża wysokie ciśnienie krwi oraz łagodzi bóle towarzyszące anginie.

Należy też wspomnieć o obecności żelaza i aż 10% zawartości leczniczego gęstego żółtawego oleju, który stosuje się w leczeniu miażdżycy.

Chroni rosyjskich kosmonautów

Rozległe obszary uprawnego rokitnika można znaleźć zwłaszcza na Syberii. Rozszerzają się one także na Węgrzech, w okolicach francuskiej Tuluzy, Strasburga, w fińskim Turku i na norweskich fiordach. Rokitnik porasta morskie wybrzeża w Niemczech, Polsce, Belgii, Anglii, Hiszpanii, Rumunii i Bułgarii. Spotkany jest również w Szwajcarii, Włoszech i USA.

Roślina na znajduje zastosowanie nie tylko w farmacji, jesy wykorzystywana także w kosmetyce oraz przemyśle spożywczym (np. liście i kora gałęzi używane w produkcji marmolady). Olej rokitnikowy rosyjscy kosmonauci stosują zaś jako witaminowy suplement diety i ochronę przed promieniowaniem.

Największy potencjał leczniczy tkwi w owocach rokitnika. Spożywa się je w formie surowej lub jako soki, syropy, marmolady i dżemy. Owoce rokitnika zwyczajnego zbiera się na początku dojrzewania, czyli od sierpnia do października. Zazwyczaj się ich nie suszy, ale przerabia tuż po zebraniu.

Robert Lamparski

21 wiek
Dowiedz się więcej na temat: witaminy | pomarańcza | owoce | Syberia | zdrowie | pomarańcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy