Homeopatia szkodzi czy pomaga?

Leki homeopatyczne mogą uzupełniać i wspomagać leczenie konwencjonalne - przekonywała na konferencji prasowej Prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej Ewa Wojciechowska. Większość lekarzy uważa jednak co innego.

Homeopatia jako metoda leczenia została uznana przez Światową Organizację Zdrowia. W Polsce samorząd lekarski uważa homeopatię za błąd w sztuce medycznej.

Efekty homeopatii

Metoda ta polega na stosowaniu leków powstałych w wyniku sukcesywnego rozcieńczania substancji aktywnych, w rezultacie zawierają one minimalne dawki tych substancji.

Prezes Ewa Wojciechowska podkreśla, że leki homeopatyczne dają bardzo dobre efekty w terapii chorób przewlekłych, alergii, zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci, zaburzeniach ze strony układu pokarmowego i wspomagająco w leczeniu chorób nowotworowych.

Niegodna profesji medycznej

Homeopatia ma wielu przeciwników. Wciąż nie udowodniono, w jaki sposób leki homeopatyczne działają.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej doktor Maciej Hamankiewicz powiedział, że stosowanie homeopatii jest niegodne profesji medycznej.

Leki homeopatyczne stosuje w swojej praktyce ponad 200 tysięcy lekarzy w 80 krajach na świecie. Sceptycy uważają, że skuteczność homeopatii opiera się na efekcie placebo.

Reklama
INTERIA.PL/IAR
Dowiedz się więcej na temat: leki | homeopatia | lekarze | leczenie | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama