Gniew niszczy ci psyche

Gniew jest sferą tabu. Oburzamy się, gdy ktoś gniewa się na nas. Wstydzimy, gdy nas samych poniesie. Jednak tłumienie gniewu może być szkodliwe dla zdrowia. Psychoterapeuci uczą, jak robić mu miejsce w życiu. Jeśli go nie dostanie, znajdzie je sobie sam.

Bohater filmu "Upadek" z Michaelem Douglasem pewnego dnia nie wytrzymuje stresu, a kumulowana przez wiele lat frustracja wybucha z siłą gejzeru - wychodzi na ulicę z karabinem maszynowym.

Jak wszystkie niechciane emocje, gniew wraca do nas jak bumerang pod wieloma postaciami i ze wzmożoną siłą. - Depresja, rozdrażnienie czy histeria to nie najgorsze rzeczy, która mogą nas spotkać - twierdzi znany psycholog Ernie Larsen. Gorzej, gdy dostaniemy ataku nieopanowanej furii. Wtedy możemy zrobić krzywdę sobie i innym.

Gniew ma różne twarze

Reklama

Gniew powoduje rozdrażnienie. Człowiek wszystko odnosi do siebie i ciągle czuje się dotknięty. Miewa huśtawki nastrojów, często wybucha złością, jest agresywny i arogancki. Nie nawiązuje bliższych relacji. Bycie permanentnie rozdrażnionym może przerodzić się w histerię i depresję. Odczuwa się napady lęku, nie można się zrelaksować, traci się kontrolę nad życiem.

Nie zawsze można zaobserwować, że ktoś żyje na skraju wielkiego wybuchu nieopanowanej furii. Gniew w masce perfekcjonizmu polega na udawaniu. Taki człowiek zawsze zachowuje się i wygląda nienagannie. Starannie strzeże się przed ujawnieniem słabości, nie przyznaje się do kłopotów czy niepowodzeń. Cały swój wysiłek skupia na zachowaniu pozorów.

Bezradność tez może być objawem gniewu. U niektórych bierność jest w równym stopniu pełna gniewu, co u innych wybuchy furii. Ludzie wycofuję się na margines. W duszy zaś są pełni ukrytych pretensji do losu, do życia i do innych ludzi.

Oddaj krew, to uspokaja

Gniew powoduje dwa podstawowe niebezpieczeństwa: niekontrolowane wybuchy złości i poczucie niemożności decydowania o swoim życiu. Wywołuje także dolegliwości fizyczne. Jak więc znaleźć spokój ducha i naprawdę uwolnić się od gniewu?

• Jak cię coś denerwuje, okaż to i nie duś w sobie. Spróbuj porozmawiać. Jeśli dojdzie do bójki, lepsze to niż strzelanina za pięć miesięcy

• Medytuj, módl się, dbaj o swoją duchowość. Nie chodzi o to, by chodzić codziennie do Kościoła. Wystarczy patrzenie na świat z większym dystansem i oglądanie filmów przyrodniczych

• Szanuj swój czas wolny i staraj się spędzić go z prawdziwą radością. Życie to nie tylko praca i kariera, postaraj się zrelaksować

Na przykład poprzez aktywne hobby. Dbaj o swoje ciało - jego zdrowie i wygląd. Aktywności fizyczna łagodzi stres: uprawiaj jogę albo kup sobie deskę do kitesurfingu

• Nie bój się sprawiać sobie drobnych przyjemności i upominków. Kup sobie napój, usiądź i nie myśl przez chwilę, czemu nie ty awansowałeś, chociaż najciężej pracujesz

• Możesz ten napój wypić z przyjaciółmi. Wychodź z domu nie tylko służbowo. Zamiast zamówić pizzę, idź do pizzerii

• Dawaj coś z siebie innym i staraj się czynić świat lepszym. Zapisz się do Amnesty International albo zostań honorowym krwiodawcą. Jak upuszczą ci trochę krwi, na pewno się uspokoisz.

(LID)

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: gniew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy