Diagnoza raka zwiększa ryzyko zgonu lub samobójstwa

Osoby, u których właśnie wykryto raka, mają znacznie wyższe ryzyko popełnienia samobójstwa lub zgonu z powodu zawału serca bezpośrednio po diagnozie.

Tak wynika z pracy, którą zamieszcza pismo "New England Journal of Medicine". Diagnoza choroby nowotworowej jest traumatycznym doświadczeniem, które może mieć natychmiastowe konsekwencje zdrowotne, niezwiązane z przebiegiem samej choroby czy skutkami terapii.

Zwiększone ryzyko zgonu lub samobójstwa

Aby to sprawdzić, naukowcy szwedzcy z Instytutu Karolinska i Uniwersytetu w Oerebro razem z badaczami z Uniwersytetu Islandii w Reykjaviku przeanalizowali dane zebrane wśród 6 mln Szwedów. W latach 1991-2006 u ponad 500 tys. z nich zdiagnozowano nowotworów złośliwy. W analizie uwzględniono wcześniejszą historię medyczną pacjentów, w tym choroby układu krążenia czy zaburzenia psychiczne.

Reklama

Ogólnie odsetek pacjentów, którzy bezpośrednio po diagnozie raka popełnili samobójstwo był niewielki. Jednak w pierwszym tygodniu po wykryciu choroby ryzyko, targnięcia się na własne życie było w tej grupie 12-krotnie wyższe niż u osób bez choroby nowotworowej.

Natomiast ryzyko zgonu z powodu tzw. zdarzenia sercowego (jak zawał serca) było wyższe 6-krotnie w pierwszym tygodniu oraz 3-krotnie w pierwszym miesiącu po diagnozie. Dotyczyło to zwłaszcza nowotworów, dla których rokowania ciągle są bardzo złe, jak rak płuca czy trzustki. W najmniejszym stopniu związek ten był widoczny u chorych na raka skóry. W pierwszym roku po wykryciu raka prawdopodobieństwo, że pacjent popełni samobójstwo lub dozna fatalnego zawału serca szybko spadało (w przypadku samobójstwa spadło czterokrotnie).

Śmierć z powodu diagnozy

Zdaniem autorów pracy sugeruje to, że wyższy wskaźnik samobójstw i śmiertelnych zawałów ma raczej związek z diagnozą, a nie z cierpieniem fizycznym lub psychicznym towarzyszącym postępom choroby i terapii.

 - Zarówno samobójstwo, jak i zgon z powodów sercowych można uznać za przejaw skrajnego stresu emocjonalnego wywołanego diagnozą raka. Wyniki naszych badań wskazują, że stres psychiczny związany z wykryciem nowotworu może stanowić bezpośrednie i zasadnicze zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego - komentuje kierująca badaniami Fang Fang z Instytutu Karolinska.

Autorzy pracy oceniają, że lepsze zrozumienie konsekwencji związanych z diagnozą raka może mieć istotne znaczenie zarówno dla krewnych i bliskich pacjentów, jak i dla personelu medycznego.

- Mamy nadzieję, że nasze badania mogą doprowadzić do poprawy opieki nad pacjentami z nowo wykrytym nowotworem, a przez to przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zgonu związanego z diagnozą" - ocenia Fang.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | badania | samobójstwo | atak serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy