1 na 10 dzieci jest uzależnione

Kolejne badanie dowodzi, że gry wideo mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Studium Narodowego Instytutu Mediów i Rodziny na Uniwersytecie Stanowym Iowa stwierdza, że prawie jedno na dziesięcioro amerykańskich dzieci, które grają na konsolach, jest uzależnione od tej formy rozrywki. Naukowcy podkreślają objawy charakterystyczne dla uzależnionych od gier hazardowych - dzieci kłamią, pożyczają pieniądze od kolegów czy zaniedbują swoje codzienne obowiązki.

Chłopcy bardziej zagrożeni

- Nasze badanie miało sprawdzić, czy patologiczne granie jest zjawiskiem wymagającym dalszej uwagi - pisze w raporcie Douglas Gentile, dyrektor instytutu. - Okazało się, że prawie 10 proc. dzieci ma problemy w prawdziwym życiu związane z nadużywaniem grania. Na pewno więc trzeba zwrócić na ten problem większą uwagę - podsumowuje.

Naukowcy oparli swoje wnioski na ankiecie przeprowadzonej wśród 1178 Amerykanów poniżej 18. roku życia, zarówno dziewcząt, jak i chłopców. 90 proc. z nich gra. Chłopcy średnio przez 16 godzin tygodniowo, dziewczęta - 9 godzin.

Reklama

W tej grupie 8,5 proc. badanych wykazało "patologiczne wzorce gry" co oznacza, że wskazało na przynajmniej 6 z 11 klinicznych symptomów typowych dla uzależnienia. Najbardziej typowym objawem jest wymigiwanie się od prac domowych.

Uciekają się nawet do kradzieży

25 proc. grających w gry wideo przyznało, że robi to, by uciec od codziennych problemów. Ponad 20 proc. dzieci gra w czasie zarezerwowanym na odrabianie lekcji. 20 proc. przyznaje się do tego, że zawaliło z powodu grania przynajmniej jedną szkolną klasówkę.

Niektóre dzieci biorące udział w badaniu przyznały się do kłamstwa na temat tego, ile grają. Kilkoro - do kradzieży pieniędzy w celu zakupienia gry.

- Na pewno patologiczne granie jest jedną z głównych przyczyn słabszych wyników w szkole - wskazuje raport. - Ale z drugiej strony dzieci mające problemy w szkole uciekają do gier, by poczuć, że potrafią w jakiejś dziedzinie osiągnąć mistrzostwo - zauważają naukowcy.

Dziewczynki są bardziej skłonne do poświęceń i częściej niż chłopcy starają się ograniczać liczbę godzin przeznaczonych na granie i sprostać wyzwaniom w domu i szkole.

AFP, ML

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | chłopcy | naukowcy | wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy