​Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn stają się rzeczywistością!

Dotychczas antykoncepcja w formie pigułek jest przywilejem kobiet. Jest uważana za najwygodniejszą metodę niedopuszczającą do zapłodnienia, mimo że wiąże się z koniecznością codziennego zażywania tabletki. I nie można o niej zapomnieć. W przyszłości to mężczyźni mogliby zacząć pamiętać o codziennym zażyciu pigułki.

Dzięki naukowcom z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie i Baylor College of Medicine w Teksasie może nastąpić przełom w dziedzinie antykoncepcji. Odkryli oni związek JQ1, który może stać się skuteczną substancją przy pierwszej niehormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn.

Jak to działa?

Związek JQ1 był pierwotnie przeznaczony do leczenia nowotworów. Miał blokować gen BRD4, który wywołuje raka. Podczas testów okazało się jednak, że ma on także wpływ na płodność.

JQ1 jest odwracalnym inhibitorem spermatogenezy, co oznacza, że wpływa na wytwarzanie i ruchliwość spermy. Substancja ta przedostaje się z krwi do moszny, w której hamuje działanie specjalnego białka jąder BRDT, niezbędnego do bycia płodnym.

Z testów przeprowadzonych na szczurach wynika, że ten sposób antykoncepcji nie wywołuje niepożądanych efektów ani u samca, ani u jego potomstwa. Na razie jednak badanie nie jest jeszcze w stadium, w którym można by było przeprowadzić testy na ludziach.

Nie wpływa na popęd płciowy

Naukowcy zaobserwowali, że po 6 tygodniach przyjmowania zastrzyków substancji JQ1 szczurzym samcom skurczyły się jądra, a ilość spermy zmniejszyła się o 90%. Tylko 5% plemników mogło poruszać się bez przeszkód.

Reklama

Po 3 miesiącach kuracji żaden samiec nie był zdolny do reprodukcji, ale ich zachowanie seksualne nie uległo żadnej zmianie. Wynika z tego, że JQ1 nie ma żadnego wpływu na produkcję testosteronu czy innych hormonów.

Co ważniejsze, testy potwierdziły, że bezpłodność jest tylko czasowa. Po 2-3 miesiącach od zaprzestania zastrzyków jądra szczurów osiągały swój dawny rozmiar a samce mogły płodzić potomków. Ilość spermy wróciła do normalnego poziomu. Nie stwierdzono też żadnych innych patologii.

Kiedy będzie przepisywana?

Żeby mężczyźni mogli zacząć używać antykoncepcji, musi ona zostać ulepszona. Tabletka musiałaby wpływać jedynie na białko BRDT. - Nie możemy jeszcze wprowadzić tabletki do obiegu, gdyż nasze badanie nie dowiodło, że doustna antykoncepcja mężczyzn jest naprawdę możliwa - wyjaśnia prowadzący badanie James Bradner.

Także specjalista w dziedzinie płodności, William Bremner z Uniwersytetu im. Waszyngtona w Seattle jest nastawiony entuzjastycznie. Uważa, że wprowadzenie leku na rynek jest bardzo potrzebne. Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że każdego roku w wyniku komplikacji ciążowych lub porodowych umiera pół miliona kobiet.

- Amerykańskie centrum kontroli i prewencji chorób ogłosiło, że każdego roku ponad 360 tys. amerykańskich nastolatek rodzi dziecko, a dziesiątki tysięcy dalszych poddaje się aborcji -mówi Bremner.

Jak to wygląda w Polsce?

Przyrost naturalny się nie zwiększa i ma miejsce duża liczba poronień. Częstość poronień nie jest dokładnie znana, ale szacuje się ją na ok. 10% liczby urodzeń. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia w 2011 r. odnotowano ok. 391 tys. urodzeń żywych. Przeprowadzono 669 zabiegów przerwania ciąży zgodnych z ustawą, w tym 620 z powodu uszkodzenia płodu, a 49 z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki. Nie odnotowano żadnego zabiegu w wyniku gwałtu. Należy jednak pamiętać, że liczba aborcji może być większa, ponieważ wiele kobiet może się decydować na nielegalne formy usunięcia płodu.

Beata Noiszewska

21 wiek
Dowiedz się więcej na temat: antykoncepcja | pigułka | XXI wiek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy