Z głową na stopy

Profesjonalne obuwie sportowe to nie jest tak nowy wynalazek, jak mogłoby się wydawać. Pierwsze buty stworzone z myślą o sporcie powstały ponad 100 lat temu.

Obecnie każdy z producentów profesjonalnego obuwia sportowego pracuje nad innowacjami i nowymi technologiami, które wynikają z jego historii i dyscypliny, na jakie kładzie największy nacisk. W rezultacie co roku na rynku pojawia się obuwie z nowych mieszanek materiałów, przy czym producenci sięgają nawet po bardzo egzotyczne składniki.

Żeby zwiększyć przyczepność

Np. firma New Balance, korzysta z włókien orzechów kokosowych zaś firma Nike, wprowadziła do swoich nowych butów vectran - materiał wykorzystywany w skafandrach dla kosmonautów tworzony z ciekłych krystalicznych polimerów, charakteryzujący się niezwykłą wytrzymałością i dużą odpornością na wysokie temperatury i odkształcenia.

Reklama

Każda dyscyplina sportowa ma swoją specyfikę, a głównym czynnikiem decydującym o konstrukcji poszczególnych elementów obuwia jest podłoże, po jakim trzeba się poruszać.

- Każda powierzchnia wymaga specyficznego zestawu poszczególnych parametrów podeszwy: sprężystości, przyczepności, bieżnika. I tak buty do biegania po nawierzchni twardej powinny mieć płaską podeszwę, a buty terenowe solidny bieżnik, żeby zwiększyć przyczepność.

Dodatkowo opina stopę po bokach

W obuwiu tenisowym nie stosuje się materiałów siatkowych (żeby mączka ceglana nie dostała się do środka), a przy butach do biegania po twardej nawierzchni taka siatka jest wskazana, bo zapewnia przewiewność i elastyczność - tłumaczy Michał Penarski z New Balance.

Oprócz zmian w materiałach, z jakich są wykonane, w butach sportowych pojawiają się także nowe sposoby ich wiązania.

Tradycyjne sznurówki są zastępowane przez ekspresowe sznurówki na ściągaczach, początkowo pojedynczych, a w ostatnim czasie podwójnych.

- Ponadto nowego typu sznurówki są dziane komputerowo, co powoduje, że nie przesuwają się w dziurkach obuwia. A to gwarantuje, że but nie rozwiąże się w biegu i będzie lepiej trzymał się stopy. Poszczególni producenci mają w tej dziedzinie także swoje autorskie rozwiązania, np. system sznurowania Nlock firmy New Balance dodatkowo opina stopę po bokach - mówi Michał Penarski.

Powinno być nieprzemakalne

Obuwie do agility powinno być nieprzemakalne, najlepiej z Gore-Texu. By dobrze zabezpieczać przed skrętem kostki, podeszwa musi mieć solidny bieżnik dający stabilność przy startach i gwałtownych zatrzymywaniach, czyli tzw. biegu zrywnym. Przy trenowaniu obidience nie jest wymagane aż tak zaawansowane obuwie, ze względu na charakterystykę sportu.

Z kolei przy frisbee konieczne jest obuwie gwarantujące stabilność przy krótkich podbiegach i skokach na trawiastej nawierzchni. Ponadto, jak przy wyborze każdych butów, obowiązuje kilka żelaznych zasad. Po pierwsze na zakupy należy wybrać się późnym popołudniem, kiedy stopy osiągają swój największy rozmiar spowodowany opuchnięciem.

Stopy "rosną" również podczas biegania. Warto także przynieść ze sobą do sklepu używane buty, co pozwoli na określenie tzw. pronacji (rotacji wewnętrznej stopy). Przy przymierzaniu butów trzeba mieć na stopach skarpety biegowe.

Ani zbyt mocno, ani zbyt lekko

Nie należy ulegać fascynacji "przełomowymi" nowinkami technologicznymi. Wyposażone w nie buty niekoniecznie spełnią nasze oczekiwania. Zawsze trzeba przymierzyć oba buty, bo stopy mogą się różnić rozmiarem. Przed wyborem butów należy precyzyjnie określić swoje potrzeby, uwzględniając przebiegany dystans, wagę, ewentualne problemy ortopedyczne (np. płaskostopie).

Tył buta powinien komfortowo pasować do stopy i nie przesuwać się podczas spaceru lub biegu. Przy dopasowywaniu butów sznurówki nie powinny być zawiązane zbyt mocno (powoduje to nadmierne uciśnięcie stopy) ani zbyt lekko, bo wówczas stopa przesuwa się w bucie.

Bartek Sierpacki

SPECJALIŚCI O OBUWIU

Jacek Jagodziński, były zawodnik badmintona, obecnie trener, organizator imprez sportowych i właściciel sklepu sportowego.

- Właściwy dobór obuwia sportowego nawet w rekreacyjnym uprawianiu sportu jest niezmiernie ważny, bo nieodpowiednie może powodować kontuzje. I tak za duże buty nie dają stabilności. Stawy skokowe są narażone na skręcenia i na stopie mogą pojawić się odciski. Obuwie za małe sprawia, że stopa bardzo szybko się męczy, bo jest słabo ukrwiona. Chociaż w niektórych sportach, takich np. jak biegi sprinterskie zawodnicy celowo zakładają za małe buty, bo dzięki temu mogą szybciej biec.

W poszczególnych dyscyplinach obuwie różni się także podeszwą. Sporty halowe wymagają podeszwy płaskiej, najczęściej kauczukowej. Na korty ceglane konieczne jest obuwie z równomiernie rozłożonym bieżnikiem. Do psich sportów, gdzie jest dużo biegania w terenie i na dodatek w zrywach, konieczna jest gruba podeszwa i solidny bieżnik dający stabilność.

Obuwie sportowe warto zmieniać co 6-8 miesięcy lub po przebiegnięciu 700-800 kilometrów.

-----

Dr Sławomir Kroczak, ortopeda.

- But używany do sportu wyczynowego musi po pierwsze spełniać wszystkie warunki techniczne wymagane w danej dyscyplinie, a po drugie musi być regularnie zmieniany. Przeciętnie po ok. 6 miesiącach buty tracą właściwości amortyzujące, swoją sprężystość, ponadto odkształcają się mechanicznie. Używanie takiego obuwia powoduje bóle kończyn, a najczęstsze kontuzje w takich przypadkach dotyczą przyczepów ścięgna

Achillesa i ścięgna podeszwowego. Przeciążenia mogą przenosić się również na wyższe partie kończyn i skutkować bólami i kontuzjami kolan.

Dogandsport
Dowiedz się więcej na temat: buty | obuwie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama