Wjadą w każdy teren

Quad-dostawczak, kompromis między samochodem terenowym a quadem, to idealne rozwiązanie dla osób pracujących w niezbyt dostępnym terenie, farmerów i ogrodników.

Charakterystyczny wygląd przypominający meleksa sprawia, że jest to pojazd wyróżniający się spośród quadowej rodziny. Łatwo go poznać po klatce bezpieczeństwa nad przestrzenią pasażerską. Producenci oferują wiele propozycji na rozbudowę klatki. Na przykład o przednią szybę, dach czy drzwi. Przestrzeń pasażerską mogą stanowić dwa fotele z pasami bezpieczeństwa (bądź kanapa jak w Suzuki QUV) oraz standardowe wyposażenie po stronie kierowcy. Choć nie jest ono tak standardowe biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z ATV. Gdy w zwykłym quadzie jest kierownica motocyklowa, tu znajdziemy samochodową przekładnię kierowniczą, pedał gazu i hamulec.

Reklama

Tylna przestrzeń ładunkowa

Tylna przestrzeń ładunkowa też nie występuje w klasycznych quadach. Dla łatwego opróżnienia przestrzeń ta działa jak mała wywrotka. Jest tak skonstruowana (teleskop i odpowiednie wyważenie), że przy użyciu niewielkiej siły można ją podnieść i wysypać zawartość.

Jednostki napędowe

Jednostki napędowe do quadów użytkowych to zazwyczaj zaadaptowane silniki benzynowe z bratnich quadów przeprawowych. Można jednak znaleźć pojazdy użytkowe z zamontowanym motorem diesla.

Przeniesienie napędu

Przeniesienie napędu w większości quadów-dostawczaków przekazuje się automatycznie przez bezstopniową przekładnię pasową. W mocniejszych wersjach jest możliwość wyboru załączenia napędu na dwa lub cztery koła.

Reduktor

Gdy wyjedziemy w teren z pomocą może przyjść reduktor, bądź też blokada mechanizmu różnicowego. Słabsze wersje z przeznaczeniem do lżejszych prac (na przykład przy pielęgnacji ogrodów) nie posiadają tak bogatego wyposażenia.

Zawieszenie

Zawieszenie jest zazwyczaj niezależne z przodu, a z tyłu w zależności od producenta - od sztywnej osi na pojedynczym wahaczu, po niezależne jak z przodu.

Opisywane modele quadów użytkowych nie są jeszcze tak mocno rozpowszechnione w Polsce jak zwykłe quady przeprawowe. Czasami pomagają w organizacji imprez quadowych, służąc swoją przestrzenią bagażową. Kawasaki Mule można spotkać w jednej z polskich kopalni, gdzie zostały dostosowane do wymogów pojazdów przebywających pod ziemią i służą do transportu części do maszyn górniczych.

Jarek Kobierski i Grzegorz Głowienka

Quadzik
Dowiedz się więcej na temat: przestrzeń
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy