Postaw na stawy!

Zdrowe stawy to zasadniczy wymóg przy uprawianiu różnego rodzaju sportów. Ich dysfunkcja może doprowadzić do trwałych i nieodwracalnych zmian.

Aktywność fizyczna i uprawianie sportu są bardzo ważne dla utrzymania właściwej sprawności i kondycji psa.

Bez weterynarza ani rusz

Właściciel czworonoga przed podjęciem decyzji o uprawianiu jakiejkolwiek dyscypliny sportowej z udziałem psa, powinien zwrócić szczególną uwagę na stan zdrowia jego układu ruchu. Najprościej będzie to zrobić odpowiadając sobie na następujące pytania:

Czy mój pies z trudem wstaje rano?

Czy kuleje? Czy jego sposób poruszania się jest usztywniony w trakcie lub po wysiłku?

Czy mój pies pozostaje w tyle podczas spacerów?

Reklama

Czy jest niechętny do wchodzenia na schody lub wskakiwania na nie?

Jeżeli u psa zostanie zaobserwowany którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, może to świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania jego stawów. Aby prawidłowo zdiagnozować problem oraz ustalić postępowanie lecznicze, niezbędne jest przeprowadzenie badań przez lekarza weterynarii. Główną przyczyną problemów ortopedycznych występujących u psów są zmiany genetyczne, błędy żywieniowe, brak ruchu oraz wynikająca z tego nadwaga. Dotyczy to przede wszystkim psów ras dużych o masie ciała powyżej 25 kg takich jak: golden retriever, labrador retriever, owczarek niemiecki, rottweiler, berneński pies pasterski, i innych.

Dysfunkcje stawów mogą być krótkotrwałe i stosunkowo łatwe do wyleczenia, ale również poważne i trwające do końca życia psa. Bardzo często jedynym rozwiązaniem bywa skomplikowana operacja oraz długa i żmudna rehabilitacja. Najczęściej zmiany chorobowe lokalizują się w kręgosłupie, stawach biodrowych i kolanowych, nieco rzadziej w łokciowych, ramiennych, skokowych lub nadgarstkowych.

Najgorsza jest nadwaga

Każdy właściciel psa powinien zdawać sobie sprawę, że wcześnie postawiona diagnoza ortopedyczna daje większą szansę na skuteczne leczenie. Wynika to z faktu, że uszkodzenie elementów stawu może wystąpić nawet przed pojawieniem się objawów klinicznych. Niektóre dysfunkcje ruchu nie dają żadnych widocznych objawów, dlatego też dokładna obserwacja psa jest bardzo ważna i pomocna. Szczególną uwagę należy zwrócić na mogącą pojawić się wskutek uszkodzenia stawów:

utratę ruchomości,

kulawiznę,

sztywność.

Wczesna interwencja może przyczynić się do powstrzymania rozwoju niektórych zmian chorobowych oraz zdecydowanego skrócenia procesu leczenia. Na podstawie 14-letnich badań z psami rasy labrador retiever lekarze i dietetycy Nestle Purina wykazali , iż największym zagrożeniem dla zdrowia stawów jest nadwaga.

Program musi być indywidualny

Utrzymanie szczupłej sylwetki zapobiega nadmiernemu ich obciążeniu, a prawidłowa dieta wspomaga terapię. Wysoki stosunek białka do kalorii, długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA i EPA), glukozamina oraz aktywne antyoksydanty to specjalne składniki żywieniowe zawarte w produkcie Purina Veterinary Diets JM Joint Mobility, które niezwykle korzystnie wpływają na kondycję stawów. W profilaktyce i leczeniu dysfunkcji stawów, oprócz optymalnie zbilansowanego najwyższej jakości pokarmu bardzo ważne są również systematyczne i stałe ćwiczenia.

Dzięki regularnym treningom pies zachowuje lepszą kondycję i wytrzymałość. Im mięśnie i tkanki wokół stawów są silniejsze, tym lepsza jest ich ochrona przed nadmiernym obciążeniem. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu psa należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Program ćwiczeń powinien być dostosowany do stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb psa. Trening należy rozpocząć powoli, tak, aby dać psu czas na poznanie i przyzwyczajenie się do nowej formy i natężenia wysiłku.

Należy unikać przetrenowania, każdą sesję ćwiczeń rozpoczynać krótką rozgrzewką, a w trakcie treningu znaleźć kilka chwil na odpoczynek. Planując ćwiczenia warto uwzględnić również te minimalizujące obciążenia stawów psa, takie jak spokojny spacer czy pływanie. Przed, podczas i po wysiłku należy zapewnić psu dostęp do świeżej, czystej wody oraz unikać nadmiernej aktywności podczas najgorętszych części dnia.

Artur Andrzejczak, lekarz weterynarii, trener Purina

Dogandsport
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | nadwaga | pies | stawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama