Niepełnosprawni nurkują

Morskie tonie i oceaniczne głębie kojarzą nam się przede wszystkim z podwodną turystyką nurkową i przygodą. Jednak to nie tylko wspaniałe miejsce do uprawiania rekreacji, ale także do rehabilitacji ruchowej. Nurkować każdy może...

Na całym świecie znane są ośrodki, które prowadzą kursy nurkowe dla osób z niesprawnością ruchową. We Wrocławiu kursy dla osób niesprawnych fizycznie oferuje klub Nautica, który prowadzi instruktor nurkowy Romuald Hłobaż. Ten fantastyczny pomysł utworzenia specjalnych zajęć zrodził się po to, by przełamać wszelkie bariery i otworzyć świat głębin dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Swobodne poruszanie się w toni wodnej sprawia, że nie czuje się żadnych ograniczeń i zapomina się o wózku inwalidzkim. Głęboko pod wodą znikają wszelkie różnice między osobą sprawną, a niepełnosprawną. Integracja z pozostałymi nurkami pozwala otworzyć się na świat i innych ludzi, pozwala poznać pozytywne aspekty życia i przebywania wśród społeczeństwa. Człowiek przestaje myśleć o swoich ograniczeniach i staje się po prostu niezależny.

Reklama

Wystarczy się przełamać

Poznawanie podwodnego świata może być wspaniałą przygodą, która z czasem stanie się nieodłącznym elementem życia człowieka. Wystarczy przełamać się przy wejściu do wody - później może być już tylko lepiej. Jednak, by do tego dojść, trzeba nad sobą dużo pracować. Osoba niepełnosprawna musi więcej czasu i sił poświęcić na szkolenie. By skutek był widoczny, czasem jest to nawet pięć razy więcej pracy niż zwykle. Pięć razy więcej wysiłku, to i pięć razy więcej radości z pokonania własnej bariery psychologicznej oraz ograniczeń fizycznych. Oprócz uzyskanego dyplomu i certyfikatu ukończenia kursu, to świadomość tego, że zrobiło się coś niezwykłego i odkryło się nowe możliwości w życiu. To ogromna satysfakcja.

Nurkowanie przełamuje bariery

Poza tym, że nurkowanie jest świetną formą aktywności, pozwala także odkryć nowy, zupełnie dotąd nieznany świat, w którym żyją tak niezwykłe stworzenia, jak: delfiny, orki, napoleony, czy rekiny. Są również miejsca, gdzie można poznać ciekawe historie wraków zatopionych gdzieś na dnie. Można śmiało stwierdzić, że nurkowanie, to nie tylko rozwój fizyczny, lecz także osobowościowy. Jedyną koniecznością, którą musi spełnić osoba pragnąca nurkować, jest umiejętność pływania. Lęk przed wodą można bez problemu przełamać. W nurkowaniu ważne jest to, że każdy ma tę szansę. Następnie wystarczy już tylko trochę chęci, by osiągnąć życiowy sukces.

Małgorzata Majcher

Extremalni.pl
Dowiedz się więcej na temat: świat | bariery | niepełnosprawni | nurkowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy