Na gołe pięści i do upadłego

"Jest zbyt brzydki, aby być mistrzem świata. Mistrz świata powinien być tak przystojny jak ja" - tymi buńczucznymi słowami, przed walką o tytuł zawodowego mistrza świata wagi ciężkiej w lutym 1964 r., zaledwie 22-letni Cassius Marcellus Clay prowokował czempiona Sonny'ego Listona.

I choć młody i szerzej nieznany pięściarz o niewyparzonym języku, na którego nikt przy zdrowych zmysłach nie postawiłby złamanego pensa, wygrał starcie z posądzanym o kontakty z mafią rywalem, to do dziś walka ta budzi wiele kontrowersji.

Spektakl wyreżyserowany przez mafię


Czy rękawice Listona rzeczywiście były nasączone jakąś substancją chemiczną, co sprawiło, że w 4. rundzie Clay zaczął mieć problemy z oczami? Czy obrońca tytułu naprawdę odniósł kontuzję barku, która uniemożliwiła mu kontynuowanie walki w 7. rundzie? W końcu - czy przypadkiem spektakl ten w całości nie był wyreżyserowany przez mafię? A to tylko niektóre z pytań i wątpliwości, jakie pojawiają się w kontekście tej dyscypliny. Teraz, dzięki programowi "Historia boksu" na kanale Discovery World poznamy najważniejsze i najbardziej szokujące momenty w dziejach tego widowiskowego sportu.

Gdyby fan współczesnego pięściarstwa przeniósł się w czasie w końcowe dekady XIX wieku do USA, to byłby zszokowany tym, jak wyglądały ówczesne "gale". Walki odbywały się bowiem na leśnych polanach, a zawodnicy walczyli na gołe pięści do upadłego (nawet po parędziesiąt rund), popijając w przerwach whisky dla stłumienia bólu. Z powodu swojego brutalnego oblicza sport ten przez długie lata był zakazany we wszystkich amerykańskich stanach. 

Reklama

Podróż przez dzieje pięściarstwa

I chociaż w kolejnych latach jego reguły zostały ucywilizowane, to jedna rzecz się nie zmieniła. Publiczność zawsze była żądna widoku krwi i kochała nieokrzesanych bokserów z młotami zamiast pięści. W programie zostaną przybliżone sylwetki trzech spośród nich - Johna L. Sullivana, Jacka Dempseya oraz Mike'a Tysona.

W kolejnych odcinkach naświetlony zostanie też społeczno-polityczny kontekst, jaki towarzyszył starciom białych i czarnoskórych bokserów w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Widzowie dowiedzą się m.in. w jakich okolicznościach powstał rasistowski termin "wielka nadzieja białych" oraz dlaczego nowojorska publiczność podczas pierwszej walki Maxa Schmelinga z Joe Louisem w 1936 roku wspierała Niemca, by po dwóch latach zmienić swoje sympatie. Nie zabraknie też omówienia toksycznej rywalizacji pomiędzy wspomnianym już Cassiusem Clayem (a właściwie Muhammadem Alim) a Joe Frazierem.

Program "Historia boksu" to niezwykła podróż przez dzieje pięściarstwa. Archiwalne materiały filmowe, wywiady z trenerami, zawodnikami oraz komentatorami najsłynniejszych gal pozwolą lepiej zrozumieć fenomen sportu, który na przemian ekscytuje i szokuje ludzi na całym świecie. 

Oglądaj "Historię boksu" na kanale Discovery World - premiera we wtorek, 20 marca, o godz. 21.30. Kolejne odcinki w każdy wtorek o tej samej porze.

Discovery World
Dowiedz się więcej na temat: boks | sport | ring | historia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy