Królewicze dropów i książę zjazdu

W rozegranych 17. maja zawodach z cyklu Heyah Superliga zwyciężył Maciej Jodko z Rzeszowa.

Wygrywając downtown w Przemyślu, czyli pierwsze tegoroczne zawody liczące się do klasyfikacji generalnej, stał się jednocześnie liderem całego cyklu Heyah Superliga 2008.

Na starcie w Przemyślu stanęło ponad 80 zawodników z różnych części Polski. Wszyscy chcieli się zmierzyć z trasa poprowadzoną ulicami w centrum miasta. - To jedne z pierwszych tego typu zawody w naszym kraju - mówi Adam Dowgird, organizator Heyah Superligi. - Downtown, czyli downhill w mieście cieszy się dużą popularnością za granicą, ale u nas nikt przed nami czegoś takiego nie zorganizował.

Zawodnicy musieli zmierzyć z trasą o długości około 500 metrów, zaczynającą się na Zamku Kazimierzowskim, a kończącą na Rynku. Po drodze musieli pokonać sekwencje schodów i liczne przeszkody, m.in. skok nad polonezem. Po eliminacjach do ścisłego finału zakwalifikowało się 50 zawodników, z których najlepszy okazał się Mistrz Polski w downhillu Maciej Jodko. Rzeszowianin uzyskał czas 58:35 sec. Tuż za nim uplasował się Piotr Kasperczyk z Krakowa, a trzeci był Robert Kulesza z Warszawy.

W Przemyślu nie zabrakło też tradycyjnych konkursów skoków. W przerwie między eliminacjami a finałem downtownu rozegrano konkurs o tytuł "Królewicza Dropów". W ewolucjach wykonywanych podczas skoku ze specjalnej kładki bezkonkurencyjny był Tomasz Kućkowski z Łomianek, który zachwycił publiczność obrotem o 360 stopni. W nowym, ale już lubianym przez zawodników "Memoriale Siergieja Bubki", czyli konkursie skoku wzwyż na rowerze, zwyciężył Marek Łęczyński z Olsztyna.

Kolejne zawody z cyklu Heyah Superliga 2008 już 14 czerwca. Zawodnicy spotkają się w Warszawie, gdzie rywalizować będą w four-crossie.