Błażusiak mistrzem świata po raz trzeci!

Wygrywając ostatnie zawody sezonu w motocyklowym superenduro Tadeusz Błażusiak po raz trzeci z rzędu zdobył tytuł mistrza świata w tej konkurencji. W niedzielę wieczorem w Barcelonie Polak wyprzedził Jonny'ego Walkera (W. Brytania) i Włocha Alexa Salviniego.

W klasyfikacji generalnej halowych mistrzostw świata Błażusiak zgromadził 174 punkty dystansując Walkera - 120 i Szweda Joakima Ljunggrena - 108 pkt. To kolejny sukces polskiego motocyklisty, mieszkającego i trenującego obecnie w Andorze. W ubiegłym roku, obok tytułu halowego mistrza świata w enduro, zdobył między innymi złoty medal igrzysk X-Games i po raz piąty triumfował w jednej z najtrudniejszych na świecie imprez motocyklowych - Erzbergrodeo w Austrii.

Zwycięstwo z dedykacją

W hali Jordi Palau w Barcelonie, w obecności 9 tysięcy widzów, Błażusiak wygrał pierwszy z trzech finałowych wyścigów zapewniając sobie już mistrzowski tytuł. W drugim, startując zgodnie z regulaminem z drugiego rzędu, był trzeci. W ostatnim ruszał ponownie z pierwszego szeregu i zwyciężył zdecydowanie.

Błażusiak, znany w motocyklowym światku jako "Taddy", swoje zwycięstwo w mistrzostwach zadedykował zmarłemu w połowie stycznia na skutek obrażeń doznanych na treningu, pięciokrotnemu mistrzowi świata w enduro Finowi Mice Aholi.

Wielokrotny mistrz

Jeden z najlepszych na świecie motocyklistów specjalizujących się w ekstremalnych wyścigach terenowych pochodzi z Nowego Targu. Tam także rozpoczął sportową karierę zdobywając w 1995 roku mistrzostwo Polski młodzików w motocyklowym trialu (tzw. rajdach obserwowanych). W tej specjalności był wielokrotnym mistrzem kraju seniorów, a w 2004 roku zdobył tytuł mistrza Europy.

Z powodzeniem startował w mistrzostwach świata, zajmując w nich w 2007 roku siódme miejsce. W tym właśnie sezonie, nieco przypadkowo, wystartował w Erzbergrodeo i niespodziewanie wygrał ten trudny wyścig. Zaowocowało to propozycją zmiany konkurencji na enduro i kontraktem z fabryką KTM.

Już rok później Błażusiak powtórzył sukces w Erzbergrodeo i zajął drugie miejsce w halowym Pucharze Świata enduro. Kolejne sezony przyniosły mu wiele sukcesów i ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie dwukrotnie zdobywał tytuł mistrza Ameryki Północnej w endurocrossie. 28-letni dziś motocyklista reprezentował także Polskę w Sześciodniówce - drużynowych mistrzostwach świata enduro.

Dowiedz się więcej na temat: "Mistrz" | motocykl | świat