Agility na start

Agility to sport kynologiczny, który polega na pokonaniu przez psa toru przeszkód bez błędów, szybciej niż konkurenci. Na torze poza stacjonatami można znaleźć różne rodzaje przeszkód - strefowe, tunele, skok w dal i slalom.

Przed startem przewodnik ma kilka minut, żeby zapoznać się z torem, który na każdych zawodach jest ustawiony inaczej przez sędziego.

Jeden z najpopularniejszych

Podczas przebiegu przewodnik polegając na porozumieniu i kontakcie z psem, kierując go jedynie gestami i głosem musi przeprowadzić go przez wyznaczony tor. Aby odnieść sukces, trzeba połączyć elementy szkolenia psa, koordynację i myślenie strategiczne przewodnika i dobrą kondycję fizyczną zarówno psa jak i przewodnika.

W efekcie agility jest niebywałą atrakcją dla publiczności, radością dla psa i wyzwaniem dla przewodnika! Dziś, 30 lat po swych narodzinach, agility jest jednym z najpopularniejszych sportów kynologicznych.

Reklama

W wielu krajach świata odbywają się zawody, w których bierze udział w sumie kilkanaście tysięcy osób i niezliczone ilości psów różnych ras i wielkości.

Jak to się zaczęło?

Poszukując atrakcyjnych form pracy z psem, które mogłyby zapełnić przerwę pomiędzy Mistrzostwami Obedience a konkurencjami finałowymi na wystawie Crufts, Peter Meanwell i John Varley zapoczątkowali nowy sport kynologiczny - agility. Zainspirowani zawodami hippicznymi, zbudowali zestaw przeszkód dostosowany do możliwości psów i przygotowali zarys zasad, jakie miały obowiązywać, tak aby konkurencja podobała się publiczności i była bezpieczna dla psów.

Po raz pierwszy publiczność mogła oglądać agility w wykonaniu 8 przewodników z psami startujących w dwóch drużynach 10 lutego 1978 roku. Tor składał się z 12 różnych przeszkód ustawionych w kształcie ósemki. Po środku stał stół, który był również startem i metą. Sędzia obserwujący zmagania zawodników był poza ringiem, a przy każdej przeszkodzie strefowej był ustawiony pomocnik, który podnosił chorągiewkę jeśli pies nie dotknął strefy.

Błyskawiczna ekspansja na cały świat

Dynamizm przebiegów oraz przejrzyste zasady zagwarantowały natychmiastowy sukces zarówno wśród publiczności, jak i właścicieli psów. Początkowo zawody odbywały się dokładnie na takim samym ustawieniu przeszkód, jaki był oryginalnie na Crufts. Przewodnik jeszcze przed zawodami otrzymywał wydruk z rysunkiem toru, aby mógł się dokładnie z nim zapoznać.

Dopiero po pół roku stwierdzono, że należy wprowadzić urozmaicenie i zwiększyć poziom trudności zmieniając ustawienie toru na każdych zawodach. Jednakże prawdziwie sportowa kariera agility rozpoczęła się w 1980 roku, gdy brytyjski Kennel Club opracował regulamin rozgrywania zawodów. Z Wielkiej Brytanii agility powędrowało najpierw do Holandii, potem do Belgii i Francji.

Już w latach osiemdziesiątych było bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Australii. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przyjęła regulamin agility uznając je za sport w 1991 roku, a wkrótce potem agility przywędrowało do Polski. I tak agility opanowało cały świat.

Magdalena Ziółkowska

Zobacz, na czym polega agility:

Dogandsport
Dowiedz się więcej na temat: przewodnik | sport | start
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy