Adrenalina, energia, emocje. Enduro!

DownHill i Freeride to nie wszystko! Miłośnicy ekstremalnej jazdy na rowerze oddają się nowej pasji - Enduro. Łącząc w sobie ekstremalne zjazdy jak w DH, spokojniejsze przejażdżki górskie z wytrzymałościowym kolarstwem górskim nic dziwnego, że nowa dyscyplina sportu zdobywa kolejnych sprzymierzeńców.

Enduro to bardzo młoda dyscyplina rowerowa. Wywodzi się z różnego typu form jazdy ekstremalnej na dwóch kołach, jak DownHill i Freeride. To, co odróżnia ją od innych dyscyplin typowo zjazdowych, to zróżnicowanie nachylenia trasy. W Enduro, oprócz ostrych zjazdów, zdarzają się w fragmenty zupełnie płaskie, ale także takie prowadzące pod górkę.

Zawodowo i dla zabawy


Trasy pokonywane podczas zawodów Enduro dzielą się na dwa rodzaje: Odcinki Specjalne i odcinki między OS-ami. Odcinki Specjalne, na których ściągają się zawodnicy to wyjątkowo trudne zjazdy, które w odróżnieniu od DownHillu trwają nawet do 10 minut. Odcinki łączące OS-y, które zajmują do godziny, pokonuje się w spokojniejszym tempie, często wspólnie w małych grupach. Na trasach Enduro nierzadko spotyka się tzw. odcinki "flow", czyli płynnej jazdy, na których praktycznie nie trzeba hamować jak i nawet odcinki pod górę.

Enduro to jednak nie tylko zawody i rywalizacja. Pasjonaci tej dyscypliny rowerowej bardzo często dla zabawy organizują wypady w góry, podczas których wyszukują ciekawe trasy do pokonania lub zdobywają te wyznaczone przez innych. Wspólne mierzenie się ze zróżnicowanymi pod kątem nachylenia, ale także stopnia trudności odcinkami daje im dużo satysfakcji i radości.

Reklama

Nic nas nie zatrzyma!


Ekstremalna, nietypowa i zróżnicowana jazda wymaga odpowiedniego sprzętu. Rower do Enduro obowiązkowo musi być wyposażony w pełną amortyzację o dużym skoku, czyli ok. 160 mm z przodu, jak i z tyłu. Tak wyposażony model pozwala na bezpieczne pokonywanie niespodziewanych przeszkód napotkanych na trasie.

Odcinki Enduro są bardzo zróżnicowane - rower musi dobrze zjeżdżać, ale również sprawdzać się przy podjazdach. Stabilność i szybkość w jeździe z górki zapewniają wypłaszczone kąty ramy - dzięki nim koło przednie jest oddalone od środka ciężkości, przez co rower łatwiej pokonuje duże przeszkody i mocno nachylony teren. Dobre możliwości podjazdowe gwarantują z kolei sztyca teleskopowa, napęd 2x10 i blokady skoku amortyzatora.

- Ze względu na ekstremalny charakter dyscypliny Endurowcy wyposażeni są w pełne ochraniacze i kaski fullface, czyli te z przesłoną na szczękę. Nierzadko w skład ekwipunku wchodzą także gogle. - mówi Magdalena Klepacka, ekspert Enduro z Kellys Bike.

Styl życia


W Polsce Enduro nie jest jeszcze tak popularną dyscypliną sportową jak we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Austrii czy USA. Tam uważana jest ona niemal za oddzielną subkulturę rowerową. W dużej mierze związane jest to z dostępnością wysokich gór, a więc mnogością tras.

Na szczęście w Polsce można spotkać wielu zapaleńców, którzy także wyznaczają trasy do Enduro i organizują zawody w tej młodej dyscyplinie sportu. Przykładem takiej inicjatywy jest Joy Ride Open, cyklicznie już organizowane zawody w Enduro.

Kultura Enduro wypracowała sobie nawet własny styl ubioru. Uprawiający ją zawodnicy pokazują swoje szaleństwo także w kolorystyce stroju.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy