Zdrowe jedzenie - smaczniejsze, niezdrowe - bardziej pożądane

Mózg człowieka preferuje niezdrowe i wysoko kaloryczne przekąski, nawet jeśli są one mniej smaczne od zdrowych potraw, donoszą naukowcy z Uniwersytetu Yale. Odkryli oni, że mózg lepiej reaguje na wysokokaloryczne jedzenie niż na produkty o niższej kaloryczności.

Okazuje się, że dla naszego mózgu nawet smak nie ma większego znaczenia. Badacze z Yale donoszą, że mózg "preferuje" bardziej kaloryczne przekąski, nawet jeśli smakują one gorzej od tych zdrowszych i mniej tuczących.

Jedyne o co tak naprawdę dba mózg, to kalorie - przyznaje Dana Small, psycholog z Uniwersytetu Yale.

Reakcję mózgu naukowcy badali na podstawie eksperymentu. Specjalnie wyselekcjonowana grupa badanych została poproszona o spróbowanie kilku sztucznie aromatyzowanych napojów, z których część była wysokokaloryczna, a pozostałe zawierały śladowe ilości kalorii.

Reklama

Po trzech tygodniach badań okazało się, że ochotnicy uczestniczący w eksperymencie, zdecydowanie bardziej preferowali napoje o wyższej kaloryczności.

Aby potwierdzić przypuszczenia, naukowcy, podczas degustacji różnych napojów wykonywali skany mózgów uczestników badania.

Okazało się, że reakcje mózgu były najsilniejsze wtedy, kiedy poziom cukru we krwi uczestników był najwyższy.

Na podstawie tych badań Dana Small wysunęła śmiałą tezę, że niektórzy ludzie sięgają po wysokokaloryczne potrawy nie dlatego, że im smakują, a dlatego, że ich organizm reaguje na takie potrawy "lepiej".

Czyżby wyniki eksperymentu naukowców z New Haven stanowiły odpowiedź na pytanie dlaczego tak wielu osobom smakują tzw. fast foody? Niewykluczone, że tym problemem zajmą się również inni badacze.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: jedzenie | kuchnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy