Wybierasz się na rower? O tej rzeczy często się zapomina...

/123RF/PICSEL
Reklama

Jesteś wprawionym miłośnikiem dwóch kółek i nie wyobrażasz sobie dnia bez roweru? Najwyższa pora, aby pomyśleć o profesjonalnym ubiorze.

Dzięki odpowiedniemu odzieniu zyskasz nie tylko komfort podczas jazdy, ale też poczujesz się pewniej na drodze i zwiększysz swoją efektywność. 

Odpowiednio dobrany ubiór zapewni swobodę ruchów oraz wygodę podczas szybkiej jazdy na szosie i po trudnym terenie. Wynika to z wysokich właściwości aerodynamicznych profesjonalnych strojów kolarskich.

"Każdy mistrz ma swoją technikę". I strój

- Strój kolarski ma zapewnić komfort, efektywność i bezpieczeństwo w trakcie jazdy - radzi Bartosz Janowski zawodnik Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team. - Przez to jego zaawansowane właściwości są niezwykle istotne. Rowerowa garderoba musi być właściwa dla uprawianej dyscypliny kolarskiej.

Reklama

- Kolarze szosowi oraz zawodnicy Cross Country MTB preferują opinające, dopasowane, aerodynamiczne trykoty, podczas gdy fani walki z grawitacją na zjazdach uprawiający Enduro czy Downhill założą luźniejsze, wykonane z mocnych tkanin ciuchy, pod które zmieszczą się jeszcze ochraniacze. 

- Na niedzielną przejażdżkę przydadzą się natomiast ubrania rowerowe w stylu casual. Obecnie rynek rowerowego asortymentu, ubrań, akcesoriów jest przeogromny. Producenci wychodzą naprzeciw rygorystycznym oczekiwaniom fanów kolarstwa. Każdy znajdzie dla siebie niezbędny zestaw i to jest według mnie największym pozytywnym ułatwieniem dla wszystkich wielbicieli rowerowych dwóch kółek.

Od pasa w górę

Analizując strój kolarza, pierwszą częścią ubioru jest koszulka, która ma zapewniać komfort i bezpieczeństwo, a więc nie zsuwać się, nie krępować ruchów, nie uwierać. Koszulka to najbardziej widoczna część ubioru, dlatego powinna być wyposażona w odblaski, znacząco zwiększające widoczność.

Na plecach koszulki znajdują się kieszonki, w zależności od modelu dwie lub trzy, do których można schować żele czy batona energetycznego. Przydatna może się okazać także kieszonka z zamkiem, służąca np. do bezpiecznego przechowania kluczy.

Na wiosenne lub jesienne przejażdżki, gdy pogoda jest mocno kapryśna, warto zaopatrzyć się w kamizelkę, która ochroni nas przed wiatrem, a jednocześnie zapewnia odpowiednią oddychalność. Bardziej zaawansowane technologicznie kamizelki pozwalają na komfortową jazdę niezależnie od warunków pogodowych. Posiadają pas wzdłuż kręgosłupa zatrzymujący brud z tylnego koła, co jest bardzo przydatne w trakcie jesiennej chlapy.

W chłodniejsze dni nie obejdzie się bez kurtki, która zadba o nasz komfort termiczny. Powinna mieć przede wszystkim wysoką stójkę chroniącą przed wiatrem i zimnem, a także elastyczne wstawki pod pachami, aby nie krępowała ruchów.

Jakie spodnie nosi kolarz?

Spodnie na szelkach z wkładką są najważniejszą częścią stroju, bo to one gwarantują wygodę podczas jazdy. Posiadają specjalną amortyzującą wkładkę, dzięki której zapewnimy sobie odpowiedni komfort podczas treningu i unikniemy podrażnień skóry i otarć.

W trakcie aktywności, jest ona praktycznie niewyczuwalna. W spodenkach ważny jest materiał i elementy antypoślizgowe na nogawkach, które koniecznie trzeba sprawdzić przy zakupie. Spodnie nie mogą uciskać, ale muszą się trzymać w jednym miejscu.

Długie spodnie posiadają te same technologie, co krótkie. Dodatkowo wyposażone są w membrany, dzięki którym jazda nawet w temperaturach poniżej zera nie będzie nam straszna.

Dodatkowym elementem stroju kolarskiego mogą być "ogrzewacze", czyli nogawki i rękawki, utrzymujące optymalną temperaturę w chłodniejsze dni. Ich głównym zadaniem jest ochrona stawów przed wychłodzeniem. Aby się nie zsuwały, dobrze, jeśli wykończone są specjalną gumką, która nie powinna powodować nadmiernego ucisku i krępowania ruchów.

Buty na rower

Decydując się na regularne treningi kolarskie, warto zainwestować w profesjonalne obuwie SPD - sztywne, lekkie, ale i oddychające, maksymalnie przenoszące siłę z pedałowania. 

Czym różnią się szosowe buty SPD od tych do jazdy MTB? Oprócz różnicy w blokach, używanych do wpinania butów do pedałów (MTB są mniejsze, szosowe większe), model szosowy stabilniej trzyma stopę. Buty mają również inne podeszwy. MTB posiadają wypustki, które ułatwiają poruszanie po górskim terenie. Bardzo często kolarze MTB trudne podjazdy pokonują biegiem, wprowadzając rower. Z tego powodu podeszwa takich butów jest bardziej miękka niż w modelach szosowych. Buty szosowe mają płaską i twardą podeszwę.

Siła tkwi w detalach

- Elementy rowerowej garderoby trzeba bezwzględnie przymierzyć przed zakupem - mówi Janowski. - W trakcie przymiarki należy sprawdzić jak materiał będzie się układał w pochylonej pozycji, którą przyjmujemy na rowerze, a także w trakcie cyklicznych ruchów nogami. Krój stroju nie może się podwijać, powinien być dopasowany jednocześnie nie krępując naszych ruchów. Komfort i funkcjonalność są najważniejsze.

- W zależności od wymagań zaletą będą specyficzne zaawansowane właściwości materiału i wysokogatunkowa wkładka w spodenkach. Istotne mogą okazać się również różnego rodzaju elementy wyposażenia jak np. elastycznie wykończone mankiety, odblaski lub sprytne, zapinane na zamek kieszonki.  Oczywiście nie wolno zapomnieć o stylówie. Liczy się design. Na rower od kasku aż po same buty koniecznie trzeba być ubranym modnie!

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy