Stworzyli najlżejsze buty piłkarskie w historii firmy

Neymar, napastnik Seleção, stanie się tego lata jedną z najbardziej dbających o ekologię gwiazd piłkarskich na świecie. W tym sezonie grać będzie nie tylko w stroju reprezentacji Brazylii powstałym z przetworzonych butelek plastikowych ale także w najnowszych Nike GS - jak dotąd najlżejszych, najszybszych i wyprodukowanych w najbardziej ekologiczny sposób butach piłkarskich Nike.

Koszulka i spodenki stroju reprezentacji Brazylii wykonane zostały z tkaniny, którą wyprodukowano niemal całkowicie z butelek plastikowych. Butelki umyto, rozdrobniono na granulat a następnie przetopiono na przędzę, z której wytworzono tkaninę. Na każdy zestaw potrzebnych było średnio 13 butelek pochodzących z recyklingu. Od momentu wdrożenia technologii w produkcji strojów klubowych i reprezentacji narodowych, wykorzystano ponad 115 milionów butelek.

Skonstruowany z materiałów odnawialnych i powtórnie przetworzonych, but Nike GS stworzono z myślą o rozgrywaniu szybkich, dynamicznych akcji. Każdy jego komponent zoptymalizowano pod kątem lekkości i ograniczania odpadów, uzyskując najlżejszego buta piłkarskiego w historii Nike. Nowy Nike GS waży jedynie 160 g (dla rozmiaru 9).

Reklama

Powstałe we Włoszech nowe Nike GS posiadają cholewkę oraz płytkę zewnętrzną wytworzone z materiałów odnawialnych oraz powtórnie przetworzonych. Wyprodukowana z powtórnie przetworzonych nasion rącznika pospolitego płytka zapewnia wytrzymałość i elastyczność niezbędną na boisku. Również wkładkę wewnętrzną wykonano w 100% z tych nasion. Sznurówki, wnętrze buta i jego język wyprodukowano w co najmniej 70% z materiałów powtórnie przetworzonych. Podeszwa wewnętrzna oraz kołnierz cholewki zawierają przynajmniej 15% tego typu materiałów.

"Nike GS jest najlżejszym i najszybszym butem, jaki kiedykolwiek udało nam się wyprodukować. Otwiera on zupełnie nowy etap w zakresie tego, jak tworzymy, projektujemy i produkujemy buty piłkarskie dla profesjonalistów" - mówi Andy Caine, Global Director, Nike Football. "Kiedy but łączy w sobie doskonałe parametry z produkcją o bardzo niskim wpływie na środowisko to wygrana na boisku staje się wygraną całej planety."

W nowych Nike GS użyto materiały odnawialne oraz powtórnie przetworzone o wysokich parametrach, takich jak:

Płytka zewnętrzna oraz układ kołków:

- Zewnętrzna płytka podeszwy, odpowiedzialna za przyczepność, zapewnia wysokiej jakości wsparcie dla stopy i posiada kształt, który gwarantuje wysoką elastyczność oraz doskonałe pochłanianie i oddawanie energii. Płytkę wykonano w 50% z materiału odnawialnego Pebax® Renew (materiał pochodzenia roślinnego wyprodukowany w 97% z nasion rącznika pospolitego) a w 50% z termoplastycznego poliuretanu. Płytka jest o 15% lżejsza niż płytka
z materiału o tradycyjnym składzie.

- Wewnętrzny minimalistyczny szkielet wyposażono w elementy konstrukcyjne w kształcie rombów, optymalizujące elastyczność i sprężystość całej płytki.

- Anatomicznie rozmieszczone kołki maksymalizują prędkość w różnych kierunkach, zapewniając dynamikę i pewność podczas poruszania się po boisku.

 Czucie i kontrola piłki:

- Cholewka wykonana została z syntetycznej, niezwierającej rozpuszczalników, skóry Kanga-Lite i spełnia rolę wzmocnienia strefowego zwiększającego czucie i kontrolę piłki. Syntetyczna cholewka zapewnia również wsparcie na obszarze śródstopia i łuku stopy.

- Lekką, niezawierającą chemikaliów, wkładkę wewnętrzną wyprodukowano w 100% z nasion rącznika pospolitego, redukując liczbę warstw co pozwoliło uzyskać wygodne dopasowanie
i doskonałe czucie piłki.

Stabilizacja i wsparcie:

Anatomiczny i asymetryczny zapiętek oraz wewnętrzny obszar pięty opracowano tak, by mocno trzymał stopę, gwarantując jej stabilizację i wsparcie. Zapiętek wykonano z materiału Pebax® Renew na bazie przetworzonych nasion rącznika pospolitego.


INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Nike | ekologia | korki | waga | Neymar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy