Jorkyball - zupełnie inny poziom futbolu

To przenosiny na zupełnie inny poziom futbolu. Tak o nowej dyscyplinie sportowej, łączącej elementy piłki nożnej i... squasha mówią ci, którzy spróbowali gry w jorkyball.

Jorkyball to bardzo dynamiczna i intensywna gra zespołowa bazująca na piłce nożnej i squashu. Pomysłodawca, Francuz Gilles Paniez, pierwszy mecz rozegrał we własnym garażu w 1987 r., a już w 1990 r. nowa dyscyplina została zaprezentowana podczas mistrzostw świata w piłce nożnej we Włoszech.

 Obecnie działa około 60 klubów Jorkyball, najwięcej we Francji, Włoszech i Hiszpanii, ale kluby otwierają się też w takich krajach jak Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Izrael. W Europie środkowej zalążki Jorkyball znajdziemy na Węgrzech, Słowacji, Litwie i w Polsce.

Reklama

Pierwsze Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie zostały zorganizowane w 2010 roku we francuskim Bordeaux.

Jorkyball uprawia się w oszklonym pomieszczeniu, na korcie o wymiarach 9,8 na 4,8 metra. W każdej drużynie znajduje się dwóch zawodników. Zadaniem jednego jest trafić do bramki przeciwnika, drugiego zaś nie dopuścić do straty gola. Rozgrywka dzieli się na sety, do siedmiu bramek każdy.

Zasady gry:

1. Każdy mecz jest rozgrywany pomiędzy dwiema drużynami składającymi się z 2 graczy i 1 lub 2 graczy rezerwowych; zmiana może być dokonywana tylko w przerwie pomiędzy setami lub w przypadku kontuzji.

2. Gra odbywa się do 3 wygranych setów, danego seta wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 7 goli. W przypadku konieczności rozegrania decydującego (piątego) seta zachodzi konieczność wygrania różnicą dwóch goli.

3. Każda drużyna składa się z napastnika i obrońcy wyznaczanych na początku meczu. Po zakończeniu każdego seta role się odwracają. Nie wolno zamieniać się pozycjami w trakcie trwania seta.

4. Napastnik może poruszać się po całym boisku z wyjątkiem przeciwległego pola bramkowego; obrońca nie może przekroczyć linii środkowej, chyba że przechwyci piłkę we własnym polu środkowym. W tym przypadku, może on wbiegnąć z piłką w pole środkowe drużyny przeciwnej.

5. Losowanie decyduje, która drużyna rozpocznie mecz. Zespół, który zdobędzie gola wznawia grę z własnego pola bramkowego. Piłka musi być umieszczone w polu bramkowym, a rozpoczęcia gry dokonuje obrońca. W chwili wznowienia gry wszyscy gracze muszą znajdować się we własnych polach bramkowych, a piłka po wznowieniu musi przekroczyć linię środkową



6. Kiedy gracz popełni jeden z poniższych fauli ...

    - napastnik wbiegnie w pole bramkowe drużyny przeciwnej
    - obrońca przekroczy linie środkową (nie dotyczy, gdy przejmie piłkę we własnym polu środkowym)
    - zagra nogą uniesioną powyżej pasa
    - zatrzyma piłkę
    - atakuje przeciwnika od tyłu lub wślizgiem, nawet jeżeli trafia w piłkę,
    - dotyka podłoża ręką lub kolanem
    - rozgrywa piłkę we własnym polu dłużej niż 7 sekund
    - obniża ramiona poniżej poprzeczki bramki

... drużyna przeciwna wykonuje rzut wolny z linii środkowej; jest on zawsze egzekwowany przez napastnika. Obrońca broni stojąc przed linią bramkową (pięty muszą mieć z nią kontakt). Pozostali gracze muszą stać za zawodnikiem wykonującym rzut wolny.

7. Kiedy gracz popełni jeden z poniższych fauli ....

    - nieumyślnie dotyka piłki ręką
    - umyślnie fauluje w niebezpieczny sposób

...drużyna przeciwna wykonuje rzut karny z linii kończącej środkowy obszar, przy zachowaniu takich samych zasad jak opisano powyżej

8. Kiedy gracz popełni jeden z poniższych fauli ....

    - umyślnie dotyka piłki ręką
    - zatrzymuje ręką piłkę zmierzającą do bramki
    - fauluje w rażący sposób

...drużyna przeciwna wykonuje rzuty karne z linii kończącej środkowy obszar, aż do chwili zdobycia bramki (maksymalnie trzy rzuty karne)

Przepisy dodatkowe



9. Żółta kartka = 1 bramka dla drużyny przeciwnej

10.
Czerwona kartka = 1 wygrany set dla drużyny przeciwnej; jeżeli nie ma zawodnika rezerwowego, mecz jest przerwany.


Zasady FAIR PLAY

11. Zawodnicy nie mogą krzyczeć lub klaskać w dłonie aby "przywołać" piłkę

12. Zawodnicy muszą w pełni kontrolować swoją siłę fizyczną

Podczas gry rekreacyjnej zabronione jest faulowanie oraz wymagane jest przestrzeganie zasad Fair Play. Co do pozostałych przepisów to gracze sami mogą ustalać zakres ich przestrzegania.

Gdzie grać?

W Polsce istnieją na razie dwa miejsca, gdzie możemy spróbować gry w Jorkyball. Pierwszy tego typu obiekt otwarto w Sosnowcu (Jorkyball Sosnowiec), drugi kilka dni temu pojawił się w Krakowie (Jorkyball Kraków Karamball). Koszt wynajęcia kortu waha się od 25 do 60 złotych za godzinę.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: futbol | piłka nożna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy