​Big Ramy: Olbrzym, który pokonał Covid-19

Zwycięzcą tegorocznej edycji Mr. Olympia - najbardziej prestiżowych zawodów kulturystycznych na świecie - został Egipcjanin "Big Ramy". 36-latek dwa miesiące wcześniej zmagał się z koronawirusem i nie miał okazji zakwalifikować się na rzeczone zawody. Dostał on jednak szansę, którą wykorzystał, stając się pierwszym w historii afrykańskim Mr. Olympia.

Egipski kulturysta Mamdouh Elssbiay, znany pod pseudonimem "Big Ramy", został szesnastym zwycięzcą corocznych zawodów Mr. Olympia, zapisując na kartach historii swoje nazwisko obok takich sław jak Arnold Schwarzenegger czy Ronnie Coleman.

Mamdouh został pierwszy Afrykańczykiem, który wygrał te zawody, zgarniając przy okazji nagrodę główną w wysokości 400 tysięcy dolarów. Co ciekawe, mężczyzna nie zakwalifikował się do zawodów i wystąpił w nich tylko dzięki specjalnemu zaproszeniu.

Na początku października "Big Ramy" potwierdził, że zdiagnozowano u niego Covid-19, przez co nie mógł wystartować w mistrzostwach NPC European i zakwalifikować się do Mr. Olympia.

"Trochę kaszlę, ale to nic złego, lecz nieodpowiedzialne byłoby ryzykowanie życia starszych osób. Dlatego będę walczyć z tym małym wirusem i wrócę do robienia tego, co kocham najbardziej: Kulturystyki" - napisał wtedy na swoim Instagramie Egipcjanin.

Mężczyzna dodał również, że wróci silniejszy i zdrowszy niż kiedykolwiek - słowa, jak widać, dotrzymał. Drugie miejsce zajął obrońca tytułu Brandon Curry, a na trzecim uplasował się siedmiokrotny zwycięzca zawodów Phil Heath.

Sylwetka Egipcjanina wyróżnia się przede wszystkim potężnymi rozmiarami. Przy wzroście 178 centymetrów "Big Ramy" waży nawet 140 kilogramów. Jego najlepszą partią są uda - uważane za największe w historii kulturystyki.

Dla Afrykańczyka był to siódmy start w tych zawodach i można powiedzieć, że do siedmiu razy sztuka.