Ćwicz, by płodzić i wesoło żyć

Myszy, zmodyfikowane genetycznie w taki sposób, by starzeć się dwukrotnie szybciej niż normalnie, pozostawały młodsze fizycznie i bardziej żywotne, gdy regularnie się gimnastykowały. Z ludźmi, niezmodyfikowanymi genetycznie, podobno też tak jest.

Zespół doktora Marka Tarnopolsky'ego z McMaster University w Kanadzie wykorzystał gryzonie z mutacją w genie odpowiedzialnym na naprawę centrów energetycznych komórki - mitochondriów. Gdy myszy miały 3 miesiące, co stanowi odpowiednik wieku 20 lat u ludzi, niektóre zwierzęta nakłaniano kilka razy w tygodniu do biegania przez 45 min w kołowrotku. Reszta nie była aktywna fizycznie.

Ćwicz, by... mieć dzieci

Po 5 miesiącach (gdyby były ludźmi, gryzonie miałyby wtedy ok. 60 lat) osobniki gimnastykujące się wyglądały jak niezmodyfikowani pobratymcy - były zdrowsze, bardziej aktywne i najwyraźniej biologicznie młodsze od niećwiczących zwierząt. Te ostatnie w dużej mierze wyłysiały, były nieruchawe, mniej towarzyskie i płodne.

Skóra, jajniki, jądra, śledziona, nerki i wątroba był u myszy aktywnych w lepszym stanie. U nieruszających się zwierząt doszło do zmniejszenia objętości mózgu i powiększenia mięśnia sercowego, a u "kołowrotkowców" zachowały one swoje prawidłowe rozmiary. U myszy zmuszanych do ćwiczeń mięśnie nadal miały normalną budowę, podczas gdy u reszty uległy degeneracji.

Reklama

Sport wydłuża życie

Doktorant Adeel Safdar podkreśla, że nie wiadomo, co dokładnie się stało, ale nie da się zaprzeczyć, że ćwiczenia są dobrym fizjologicznym stresorem, który zmusza organizm do wytwarzania energii.

U biegających myszy doszło do odzyskania dużej części funkcji mitochondriów (warto przypomnieć, że uznaje się, iż akumulacja mutacji mitochondrialnego DNA - mtDNA - odpowiada za stopniowe pogarszanie się funkcji tkanek podczas starzenia czy np. w przebiegu choroby nowotworowej).

Naukowcy sądzą, że wyniki odnoszą się również do ludzi, a to oznacza, że nawet niewielka dawka ćwiczeń - plus ograniczenie liczby spożywanych kalorii - powinna wydłużyć nam życie.

Kopalnia Wiedzy
Dowiedz się więcej na temat: myszy | genetyka | choroby | sport | ćwiczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama